Министър Гечев призова ЕК за ускоряване на процедурата за активиране на кризисния резерв за земеделие

Булфото
share

„Призовавам за ускоряване на процедурата за вземане на решение за активиране на селскостопанския резерв, с цел подпомагане на най-засегнатите от завишения внос сектори, особено в страните в близост до границата с Украйна“. Това казва министърът на земеделието Явор Гечев в писмо до европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски и генералния директор на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на ЕК Волфганг Бурчер, съобщиха от земеделското министерство. Поводът за това са трудностите, пред които са изправени българските производители в резултат на прекомерния внос от Украйна.

„България е солидарна с Украйна и споделя необходимостта от безпрепятствено осигуряване на доставки на селскостопански и други продукти, за да се гарантира продоволствената сигурност в световен мащаб, но това не следва да поставя в риск конкурентоспособността на европейските земеделски производители“, отбелязва още министър Гечев.

В писмото българският земеделски министър обръща внимание, че най-сериозните смущения се наблюдават на пазара на маслодаен слънчоглед, като интензивният внос от Украйна продължава и през 2023 г. Също така се посочват като обезпокоителни количествата зърно, съхранявани в складовете в страната, без възможности за реализация и липса на търговия, при сериозен спад на изкупните цени.

Правителството иска от евроинституциите изравняване на земеделските субсидии в ЕС

„На фона на увеличените разходи за семена, торове, продукти за растителна защита, дизел и пр. се влошава икономическата устойчивост на стопаните, отглеждащи слънчоглед. Липсата на свежи приходи от продажби на зърно, увеличаващи се разходи за съхранение и ограничени складови възможности водят до несигурност и са много сериозно предизвикателство за нормално стартиране на пролетната кампания“, посочва още Явор Гечев.

В писмото до еврокомисаря по земеделие и до генералния директор на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ аграрният министър информира, че в страната вече се провеждат стачни действия от страна на българските производители, които настояват да бъде ограничен вносът на маслодайни и зърнени култури от Украйна, който буквално поставя в колапс сектора, тъй като заради него са принудени да продават продукцията си на безценица.

Водещи новини

Още новини