Министър Гечев за борбата със спекулата: Започваме да прилагаме нормативната база, няма да чакаме НС

БНТ
share

Комплексни са мерките, има и по-тежки, включително електронни етикети, които имат фискална памет. Няма да водим войни. Така коментира механизмите за борба със спекулата с високите цени служебният министър на земеделието Явор Гечев.

„Благодарности към медиите и обществото за сигналите, които получаваме. Благоразумието е на базата работата на правителството. За сваляне на цените трябват партньорски отношения”, категоричен е той.

„Периодично ще въвеждаме различни мерки. Започваме още сега да прилагаме нормативната база, няма да чакаме Народно събрание”, обяви министърът.

Той очаква нарушенията, които се хващат на терен, да намалеят, защото вече играчите на пазара ще са ги коригирали след първоначалните проверки.

„При тези цени смятаме, че има пространство да се помогне и на самите производители, като се вдигнат изкупните цени”, смята той.

Ето кога най-рано можем да очакваме поевтиняване на храните

„Цените могат да се свият с 20% и с 5-10% да се вдигнат изкупните цени”, прогнозира той.

Според него огромна част от цените при хранителните продукти са започнали да влизат в промоции до 25%: "Ние обаче не искаме тази история да е епизодична - искаме да е траен подход, който да не е за сметка на производителите. При тези цени ние смятаме, че има достатъчно пространство да се помогне и на самите производители, вдигайки изкупните цени, защото ако правиш промоция - намаляване на цените на доставчиците за сметка на производителите - това е особен вид натиск".

Той е категоричен, че надценката на продуктите в магазините не трябва да надвишава 20%.

Почти е завършена информационната платформа за цените на продуктите, готова е и първата наредба за контрола на хранителната верига от внос до щанд. Работи се и по още една наредба, която забранява т.нар. нелоялни търговски практики, чрез които търговците качват цените, уточни министърът.

Той обяви: „Днес на редовното заседание на МС ще приемем декларация за отваряне на годишната финансова рамка с изравняване на субсидиите още в момента. Украинската криза влияе на страните по източния фланг на Европа, които обаче получават по-ниски субсидии, в сравнение с други страни членки. Зърнопроизводителите са прави в редица от исканията си.”

Водещи новини

Още новини