Фермери изляха млякото от животните си в знак на протест

bulphoto (архив)
share

Недоволство сред животновъдите. Въпреки че цените на млечните продукти в магазините са се вдигнали в пъти и продължават да растат, изкупната цена на млякото пада. В Хасково фермерите те се събраха на протест заради ниските изкупни цени на млякото. Само през последната седмица те са спаднали с 20 процента. Стигна се и до напрежение. Димитър Иванов разказва.

Вече 35 години Кирил гледа крави. Само през последната седмица изкупната цена на млякото е спаднала с 20 процента, а това води до свиване на разходи.

„За населението цените са непосилни, не могат да си ги купят, а при нас - ето просто отказват да го купят”, каза Кирил Митев и излива мляко в канала. „И там не може, защото не можем да изхвърляме такива отпадъци в канализацията”, допълни той пред Нова телевизия.

Драстичен ръст в цената на прясното мляко у нас

Според животновъдите причината за рязкото намаляване на изкупната цена е внос на евтино мляко и настояват държавата да вземе мерки, за да запази бранша.

Фермерът Мария Степанчева се обърна с призив към властите. „Ние се обръщаме към правителството, към президента, дали с министерско постановление временно ще се прекрати вноса или ще се осигурят средства да се подпомогнат земеделските производители, но ние не можем (да продаваме) под себестойността”, каза Степанчева.

В Хасково по време на информационна среща на земеделското министерство днес се оказа, че в залата няма място за фермерите и се стигна до ескалиране на напрежението.

Фермерите разчитат на диалог, в противен случай настояват за оставки в земеделското министерство. А министърът обяви, че вече са започнали проверки за вноса и качеството на продукцията. 

Някои от производителите посочиха, че преди седмица тяхната продукция се е търсела много и цената е била около 1,25 лева за литър.

„Има внос на мляко от чужбина, което вреди на родното производство. Твърди се, че това е мляко от Унгария и Полша. Но след извършена от нас проверка стана ясно, че млякото влиза на цена от близо 85 стотинки. Мислим, че това е суровина от Украйна, която е внесена в Унгария и Полша – откъдето тя влиза у нас”, подчерта друг собственик на кравеферма.

По думите на служебния министър на земеделието и храните Явор Гечев има частична спекула. „Прясното мляко бутилирано, пастьоризирано да достига такива цени. Най-малкото да са солидарни по веригата, за да получават нормални цени самите земеделски производители”, каза той.

Фермерите ще продължат с недоволството си докато получат уверение, че проблемите им ще бъдат решени.

Водещи новини

Още новини