За първи път ще се прилагат еко-схеми за поддържане на биологичното земеделие по Първи стълб в новата Обща селскостопанска политика (ОСП 2023-2027 г.). Целта е да се осигури допълнителен стимул за биопроизводителите, като добавка към основното подпомагане за устойчивост в директните плащания, което ще насърчи развитието на сектора.
Това стана ясно по време на видеоконферентно заседание на Тематичната работна група (ТРГ) за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г. Едната еко схема е насочена към отглеждани по биологичен начин на селскостопански животни, а другата към био земеделски площи. Разработването им е по предложение на браншовите организации в сектора.
Подкрепата ще е под формата на годишно плащане на хектар земеделска земя или животинска единица, преминали периода на преход към биологично производство, и сертифицирани като биологични. Ангажиментите са за период от една календарна година.
Бенефициентите по схемите трябва да спазват изискванията относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти. Друго условие за подпомагане е те да имат сключен договор с Контролиращо лице за биологично производство, одобрено от министъра на земеделието, храните и горите.
Земеделските площи, заявени за подпомагане по „Еко-схемата за засилена диверсификация на културите, поддържане на междуредията на трайните насаждения и екстензивно поддържане на постоянно затревените площи с пасищни животни“, не са допустими по „Еко-схема за поддържане на биологично земеделие“ за земеделски площи.
При еко-схемата за селскостопански животни, стопаните ще получават подпомагане за едри преживни животни, биволи, овце и/или кози. Те трябва да отглеждат най-малко 1 ЖЕ от заявен вид и да стопанисват най-малко 0,5 ха пасищна площ и/или площи с фуражни култури.
Очаква се еко-схемите да доведат до положителен ефект и принос към устойчивото развитие на земеделието като допринесе за подобряване състоянието на околната среда.