От 20 октомври до 6 ноември 2020 г. се отваря втори прием по de minimis за стопаните, отглеждащи крави, юници, биволи, овце-майки и кози-майки, съобщиха от ДФ "Земеделие".
Допълнителният прием е във връзка с отправените искания от животновъди и браншови организации за предоставяне на възможност за финансиране на стопаните, които не са успели да кандидатстват по първия прием. Предвиденият допълнителен бюджет е 2 660 000 лв. Крайният срок за изплащане на помощта е 10 декември.
Ставките за подпомагане са: до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 20 лв. от 51-то животно за млечни крави под селекционен контрол; до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 20 лв. от 51-то животно за млечни крави; до 20 лв. за млечни крави в планински райони; до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 30 лв. от 51-то животно за месодайни крави и/или юници; до 110 лв. за месодайни крави под селекционен контрол; до 80 лв. за биволи; до 15 лв. до 200-то животно, вкл. и до 10 лв. от 201-то животно за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол; до 10 лв. за овце майки и/или кози майки в планински райони; до 10 лв. за овце майки и/или кози майки, които не са под селекционен контрол;
Целта на извънредната помощ е да се подкрепят стопаните, които търпят загуби заради сушата и негативното влияние на пандемията от коронавирус (COVID-19).
От фонд "Земеделие" съобщават още, че до 30 ще се приемат заявления по схемата "Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период".
Ще се приемат заявления за закупуване на продукти за растителна защита и продукти за ускоряване процесите на гниене на листата на овощните видове, които се прилагат през есента - в периода на масов листопад. Срокът за отчитане на дейностите е до 13 ноември, а до 11 декември ще бъдат изплатени средствата. Финансовата подкрепа е в размер до 100 лева на хектар с ДДС./РУМ/