България е първата страна с одобрено изменение на ПМДР 2014-2020 г. от ЕК заради последствията от пандемията COVID-19

Булфото (архив)
share

България е първата страна-членка на ЕС, която получи нотификация от Генерална дирекция "Морско дело и рибарство" на Европейската Комисия (ЕК) за одобрение на изменението на Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020 г., съобщиха от пресцентъра на МЗХГ. Страната ни поиска включването на три извънредни мерки за подкрепа на сектор "Рибарството и аквакултури" за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19.

Министерството на земеделието, храните и горите взе активно участие в преговорния процес за спешни изменения на Регламента за Европейския фонд за морско дело и рибарство. Управляващият орган на Програмата стартира приемите по мерките на 3 юни 2020 г., веднага след официалното подаване на искане за изменение към ЕК. Крайният срок за подаване на проекти и по трите мерки е до 17.00 часа на 3 юли 2020 г., съобщават от ведомството.

Към момента по тях са подадени общо 134 проекта на обща стойност над 5,6 млн. лв. По подмярка 1.9 "Подкрепа за собственици на риболовни кораби и рибари за преодоляване на икономическите последствия от избухването на COVID-19, поради временно преустановяване на риболовната дейност" са подадени 72 проекта на стойност 2 026 251лв. По подмярка 2.6 "Подкрепа за производители на риба и други водни организми за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19" подадените проекти са 41, а стойността им възлиза на 1 898 527 лв. По третата подмярка, 5.4 "Подкрепа за преработвателни предприятия на продукти от риболов и аквакултури за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19", са подадени 21 проекта в размер на 1 680 000 лв.

МЗХГ стартира приеми по три извънредни мерки от ПМДР 2014-2020 г. на стойност 17 млн. лв.

След откриване на приемите, Управляващият орган проведе три онлайн обучения с цел улесняване и облекчаване на потенциални бенефициенти в процеса на кандидатстване. На тези срещи, експерти от дирекция "Морско дело и рибарство" към МЗХГ представиха мерките и дадоха разяснения относно подготовката на проектните предложения.

Съдействие и подкрепа при изготвянето на проектите, кандидатите могат да получат и от служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и нейните териториални звена, както и от Местните инициативни рибарски групи и Звеното за управление на националната рибарска мрежа, се посочва в съобщението вна МЗХГ.

Водещи новини

Още новини