Българският мед е много добре приет на всички чуждестранни пазари. Това заяви в Плевен заместник-министърът на земеделието и храните проф. Георги Желязков, който откри 15-тото международно изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен - 2017".
Той посочи, че производството на мед у нас е около 12500 - 13000 тона, от които около 6500 - 7000 тона се изнасят. Аз не знам друг български продукт, който да се изнася 50 на сто, коментира заместник-министърът. Той бе категоричен, че всичко, което е експортно ориентирано и носи по-голяма добавена стойност, има смисъл да се произвежда.
Проф. Желязков заяви, че финансирането на националната програма по пчеларството е увеличено за следващите три години с около 40-50 на сто, т.е. годишно от порядъка на 4,7 милиона лева. Всички, които имат новости в тази сфера могат да кандидатстват за инвестиционно финансиране, подчерта той.
Заместник-министърът допълни, че към програмата за развитие на селските райони - мярка 11 - са отделени около 4,5 милиона лева, ориентирани към биологичното пчеларство, а чрез стартирала нова програма за първи път ще се финансира "Добиване на мед и преработка" и "Мобилно пчеларство" - т.е. купуване на прикачен инвентар за този вид пчеларство.
Тази година изложението в Плевен събра близо 200 производители от всички европейски държави и някои страни от Азия. То е най-голямото по рода си в Европа, каза директорът му Чавдар Велинов. Той посочи, че хиляди пчелари и хора, които търсят качествен мед и качествени пчелни продукти идват от цялата страна и съседните ни държави. Форумът ще продължи до неделя в бизнес комплекс "Мания тауър", разположен до предгаровия площад "Иван Миндиликов".