Ако производителите бъдат обединени в организации, може би 90% от проблемите им ще бъдат решени. Това каза в сутрешния блок на БНТ зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров.
В Кюстендилска област има само една организация. Усилията им в тази посока трябва да бъдат по-сериозни, заяви той по повод оплакванията на производителите на череши в областта от ниските изкупни цени.
Тази година в Кюстендил имаше неблагоприятни климатични условия. В момента повторно сме пуснали комисиите да оглеждат щетите. Надявам се навреме да свършат работата си, за да могат и производителите да получат обезщетенията си, посочи Димитров.
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов съобщи, че в момента черешите се търгуват на 2,60 лв. - най-ниската цена от 2012 г. насам. В момента има уравновесяване на цените, радваме се на балансиран пазар.
Той посочи, че разликата между изкупната цена и тази на едро се дължи на голямата верига прекупвачи от производителя до борсите. Това се преодолява само по един начин – чрез създаване на сдружения на производителите. Но те трудно се сдружават, нямат доверие помежду си. Каквито и усилия да полага държавата, не може да повлияе кой знае колко. Но напоследък се наблюдават все повече добри търговски практики – има светлина в тунела, но много бавно се случват нещата, коментира Иванов.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов също заяви, че е необходимо да се създаде по-голямо доверие между производителите на череши и те да създават повече сдружения. Това има и голямо значение за прякото договаряне с големите търговски вериги, добави той. Паунов каза, че в момента изкупната цена на черешите е двойно по-висока от миналата година.
Зам.-министър: Ако производителите на череши се сдружават, 90% от проблемите им ще са решени
- 23.06.2016 | 08:31
- 1451