Световният съвет по зърно излезе с прогноза, че реколтата от пшеница през следващата година ще бъде 726,2 млн.тона или с 6 милиона тона повече от реколтата от предходната реколта, съобщи Антонина Белопитова, изпълнителен директор на Софийската стокова борса.
Потреблението в света ще бъде 720 млн. тона и запасите от зърно ще бъдат рекордни - около 208 млн. тона. Прогнозите са Европейският съюз да произведе почти 158 млн. тона пшеница, което е с два милиона тона повече от реколтата тази година, информират експертите.
Добрата реколта и рекордните запаси свалят цената на пшеницата, смята Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса.
В САЩ пшеницата поевтиня на годишна база с 26 процента, във Франция със 17 процента, в Германия с 24 процента, посочиха от борсата. В момента цената на FOB на пшеницата в САЩ е 205 долара за тон без данъци, в Германия - 194 долара за тон, във Франция - 190 долара за тон.
Пшеницата в нашия регион също поевтиня - в Унгария - с 19 процента, а в Украйна - с 21 процента. В България пшеницата поевтиня на годишна база с 8 процента в долари, но в лева поскъпна, заради повишаването на курса на долара. Сега тук пшеницата се търгува средно по 330 лева за тон без ДДС при 305 - 310 лева за тон в края на 2014 година. Реколтата от пшеница в България ще бъде около 4,8 млн. тона, смятат експертите, цитирани от БТА.
Реколтата от пшеница в Русия и в Украйна тази година беше рекордна, а прогнозите са за още по-добри добиви. Тези две държави са основни конкуренти на българските зърнопроизводители. Прогнозата за износ на зърно от Русия е за около 24 милиона тона, а от Украйна почти 15 милиона тона.
FOB цената на пшеницата в Украйна сега е 200 долара за тон, българската пшеница е с цена 178 долара за тон, унгарската - 171 долара за тон, руската - 203 долара за тон.
На последния търг в Египет в края на ноември, като страната е основен купувач на зърно от Европа, цената на пшеницата е била 206,3 долара за тон, с навло /такса за превоз/ от 7,3 долара за тон, съобщи Белопитова.
На фона на поевтиняването на пшеницата брашното поскъпва на годишна база с 12 процента. Сега пакет от един килограм брашно, тип 500, се продава по 0,76 лева, а миналата година цената е била 0,68 лева. Картел на мелниците едва ли има, защото конкуренцията е огромна. Вероятно със затягане на данъчните мерки бизнесът излиза на светло, смята Васил Симов.
Производството на царевица според Световния съвет по зърното ще е 967,3 млн. тона - с 45 млн. тона по-малко от тази година, но цените също падат. Причина за спада на цената е очакваният рекорден износ от 44 млн. тона царевица от САЩ, защото страната има много добра реколта и големи запаси. Същевременно запасите от царевица в света са достигнали 206,3 млн. тона, което е с 28 млн. тона повече от миналата година.
На годишна база цената на царевицата пада с 10 процента в САЩ до 170 долара за тон, в Унгария - със 7 процента до 150 долара за тон, във Франция с 12 процента до 175 долара за тон. В България царевицата се търгува по 300 лева за тон, миналата година цената е била същата, около 300 - 310 лева за тон.
Прогнозите на експертите са маслодайните култури - сред тях рапица, соя, палмово масло и слънчоглед, както и на мазнините от тях, да поскъпнат. Причината е очаквано засушаване и съответно по-слаби реколти, предизвикано от климатичното явление Ел Ниньо, каза Белопитова.
Рапичното семе сега се търгува по борсите в Европа по 380,5 евро за тон, което е повишение с 13 процента на годишна база. У нас рапицата се продава по 720 лева за тон, което е поскъпване с 6 процента на годишна база - миналата година по това време цената й беше около 680 лева за тон без ДДС.
При търговията на маслодаен слънчоглед е интересна ситуацията възникнала между Турция и Русия. Турция е един от основните вносители на руския слънчоглед. Засега доставките не са спрени, но се избягва сключването на нови договори. Украйна вече заяви, че е готова да замести Русия на турския пазар, каза Белопитова.
В Украйна слънчогледът сега се търгува по 430 долара за тон, в Унгария - 423 долара за тон, а в Русия цената падна до 375 долара за тон. Измененията на цените на годишна база в тези държави са минимални - между един и три процента.
В България цената на слънчогледа е около 720 лева за тон без ДДС, което е поскъпване с 11 процента на годишна база.
Цената на олиото се понижи до 860 долара за тон през последните няколко седмици заради агресивните продажби на Украйна, съобщиха от ССБ. В България олиото се продава по 1,77 лева за бутилка от един литър при цена 1,57 лева, година по-рано. Това е поскъпването в порядъка на 13 процента.
Рафинираната захар се търгува по 405 долара за тон на борсата в Лондон, а нерафинираната захар се продава по 330 долара за тон на борсата в Ню Йорк. Статистиката отчита поскъпване с един процент на рафинираната и поевтиняване с два процента на суровата захар.
В България пакет килограм рафинирана бяла захар се продава по 1,12 лева за килограм. Миналата година цената е била 0,99 лева и поскъпване с 13 процента на годишна база.