Тази година в световен мащаб ще има свръхпроизводство на пшеница. Големи количества зърно ще бъдат добити и в Черноморския регион, където са налице и значителни количества остатъци от миналогодишната реколта. Това вещае спад в цените на зърното и низходящ тренд на пазара в началото на изкупната кампания.Тази прогноза направи Стефан Пенев, собственик голямо зърнопроизводително стопанство в разградската община Лозница.
Фермерът, който планира да започне жътвата след 10 дни, очаква добив от 600 килограма на декар. Според него климатичните условия тази година не са били лоши и въпреки обилните валежи през някои период и краткотрайното засушаване тази пролет, повредите в житните масиви у нас са незначителни.
Българските зърнопроизводители все повече залагат на чуждите сортове, призна Пенев, който традиционно изпитва в опитното си поле наши породи пшеница, селектирани в института в Генерал Тошево. Той счита, че родните сортове могат да дадат по-добри добиви , но искат специални грижи, различни от стандартната агротехника, еднаква независимо от вида посеви.
Модерното фермерство предполага прилагане на технологии на сорта, а не на културата пшеница, убеден е Стефан Пенев, който ще продължи да залага на българските сортове.
Собственикът на едно от най-големите земеделски стопанства в Лудогорието прогнозира, че 2/3 от българската пшеница, произведена тази година у нас, ще отиде за износ. Очакваната реколта от 4 млн. т. зърно ще е достатъчна както за осигуряването на хлебния баланс в страната, така и за да гарантира добри приходи от експорта за зърнопроизводителите, смята фермерът от Лозница.
Фермери: Чужди сортове зърно превземат българските поля
- 17.06.2015 | 12:31
- 3317