Повече от две-трети от прашеца, който медоносните пчелите събират от европейските полета и носят до кошерите си, е замърсен с коктейл от до 17 различни токсични пестициди. Това показват шокиращите резултати от ново проучване на „Грийнпийс Интернешънал”, публикувано днес като част от европейската кампания на организацията да спаси пчелите и земеделието.
Химикалите, намерени в прашеца, са от инсектициди, акарициди, фунгициди и хербициди, вероятно произведени от агрохимически компании като Bayer, Syngenta и BASF. Днес активисти на „Грийнпийс” опънаха банер пред централата на компанията Bayer в Германия, с надпис „Bayer: спри да ни убиваш!”.
Проучването „Бремето на пчелите. Анализ на пестицидните остатъци в пчелния прашец в питите (пчелен хляб) и събрания прашец от медоносните пчелите“ е най-голямото от този вид в Европа, включващо повече от 100 проби от 12 страни.
Общо 53 различни химикали са били открити от експертите. Проучването представя моментното състояние на токсичността на европейската земеделска система. То показва високи концентрации и широка гама фунгициди в прашеца, събран от лозови масиви в Италия; широкоразпространена употреба на инсектициди, които убиват пчелите, в прашец от полята в Полша; интригуващо наличие на DDE (токсичен биоакумулиращ пост-продукт на забранения DDT) и на нервопарализиращия за насекомите тиаклоприд от групата на неоникотиноидите, намерени в много от пробите от Германия.