Биозеленчуци менте залях пазарите у нас, пише „Новинар”.
Биопроизводители алармираха, че по кварталните тържища се продава зарзават, обявен за екологично чист, без да има необходимите за това документи. „За да бъде един продукт био, той трябва да има определени данни на етикета си.
Това са име на производителя, сертифицираща фирма, номер на сертификат, година на производство и знакът за биопродукт на Европейския съюз”, обясни Катерина Делчева от Българската асоциация "Биопродукти".
Тя беше категорична, че ако тези данни липсват, продуктът е менте. От агенцията по храните допълниха, че нямат данни за мащабни продажби на фалшиви биопродукти. Според инспекторите най-изрядни в продажбата на екохрани са големите хранителни вериги, които се страхуват от глоби.
Въпреки контрола от агенцията много търговци предлагат биохрани на черно по малките пазарчета. „Поисках сертификат за меда, който беше обявен за екопродукт и се продава на пазара в квартала ми, но търговецът нямаше документ.
На буркана нямаше и необходимите данни за органичен продукт”, обясни Радостина Кънева от София. Друг проблем се оказват фалшивите сертификати за екологично чистите продукти. За това алармираха биопроизводители още през 2011 г.
Относно развитието на биоземеделието в България експерти подчертаха, че то продължава развитието си в положителна посока. По думите на Делчева екоземеделието в страната регистрира ръст от 32 на сто за 2013 г. спрямо година по-рано. Според нея това е един от малкото сектори, който се развива с такива темпове по време на криза.
„За съжаление биоземеделци, чийто ангажимент е изтекъл през 2013 г., не могат да кандидатстват за плащания през 2014 г. и няма да могат да получат субсидия. Става дума за 270 човека и не повече от 3 милиона лева”, допълни Делчева.