21 от българските плажове са отличени през това лято с екоотличието "Син флаг". Това е рекорден брой за последните години и гаранция, че плажовете, на които се вее "Синият флаг" предлагат високо качество - чиста вода, отлични услуги, удобство за хора с увреждания, медицинско обслужване и водно спасяване на много високо ниво.
Експертите в сектора признават, че това признание е престиж, защото екоетикетът се оценява високо от туристите и повишава категорията на дестинацията.
И през настоящата година плажовете със "Син флаг" не са достатъчно за туристическа дестинация като България, изказа мнението си в интервю за БНР Станимир Георгиев - председател на УС на Българско движение "Син Флаг".
"Много трудно можем да се сравняваме с Гърция и Турция, които са в челната тройка на класацията на плаживете със "Син флаг". Ако се измерваме с Черна гора или с Хърватска, сме доста назад. Черна гора има 40 отличени плажа, а Хърватска има 69. Дори с малки туристически държави трудно можем да се сравняваме".
В предаването "Преди всички" Георгиев обясни какви са изискванията за получаване на отличието и какво трябва да направят концесионерите на плажовете.
По думите му тази година се очаква сериозна проверка от международен одитор на всички плажове. Той подчерта, че към момента няма случай, в който плаж да е загубил своя "Син флаг" поради неизпълнение на критерии.
Всички, които работят по програмата "Син флаг", са много отдадени на нея, но има и доста концесионери, които не проявяват интерес, отбеляза още Станимир Георгиев. И добави:
"Не разчитаме на никаква подкрепа, само на себе си и на собствените усилия. Никога не сме ползвали министерска подкрепа. Общините категорично не желаят да се ангажират с контрол или кандидатстване за тази награда. Много е трудно в последните години".