По мое предложение до здравния министър се възприе подходът да бъдат допуснати гостите на хотелите в заведенията към тях. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова по време на блиц-контрола в Комисията по икономическа политика и туризъм.
,,По мое предложение до министъра на здравеопазването се възприе подходът да бъдат допуснати гостите на хотела за изхранване в заведенията на хотелите, но само за гости на хотела. Конкретиката е до 22.00 ч. да поставим вечерен час и да бъде спазен 50% от капацитета на заведението. Това е моето предложение, което беше възприето като подход и аз съм благодарна на щаба, че го възприе'', обясни министърът.
Тя посочи, че лично се е ангажирала с конкретни проверки, защото е нецелесъобразно спа центровете да работят, хотелите също, а хората да се изхранват по стаите.
Министърът обяви, че очаква акт на здравния министър.
Това, което беше днес обсъдено от правителството и премиерът Борисов акцентира върух това и щаба е наистина да има тази възможност гостите на хотела да се изхранват в ресторантите, в заведенията. Министерството беше направило такова конкретно предложение преди около десетина дни до министъра на здравеопазването. Знаете, че здравните власти са тези, които вземат решенията и са компетентни по тези въпроси, заяви още министър Николова.
Тя посочи, че министерството е предложило сменен режим за закуска, обяд и вечеря.
Това предложение, което беше дискутирано днес и беше обсъдено и възприето от бранша, ще бъде обективирано със съответния акт от министъра на здравеопазването, допълни министърът на туризма.
Марияна Николова заяви, че лично ще посещава местата за настаняване и изхранване, за да се гарантира безопасността на туристите и да не се допускат групови събирания.
Имам апел към бранша безапелационно да се спазват разпоредбите на здравните власти. Такава ситуация имахме с къщите за гости. Знаете за безпрецедентните проверки, които извършихме, посочи тя.
Министърът коментира и мярката 60/40, която за сектор туризъм е 80/20.
Отчитаме запазването на близо 24 575 работни места в секторите туризъм, хотелиерство и ресторантьорство и транспорт или близо 25 хиляди семейства ще имат гарантиран доход в идните месеци. Програмата е насочена и към самоосигуряващи се лица, като до момента общо 1700 фирми и самонаети лица са се възползвали от нея. По схемите на Министерството на икономиката предприятия от секторите ресторантьорство и хотелиерство до този момент са кандидатствали и получили 23 млн. лв., заяви тя.
Министър Николова съобщи, че годишният темп на спад на посещенията на чужденци в България за първите десет месеца на годината бележи понижение в размер на минус 60.6%, реализираните нощувки в местата за настаняване отчитат съществен спад спрямо съответния период на предходната година, който възлиза на минус 66.2%. По думите ѝ само за първите шест месеца на 2020 г. най-силно свиване на икономическата активност сред всички основни сектори в икономиката е отчетено при услугите по туристическа агентска и операторска дейност в размер на минус 83.2%. Общо за хотелиерството и ресторантьорството понижението на активността е с минус 70.2%. Сравнително по-силно засегнат е подсектора на хотелиерството, при който понижението на производството достига до минус 76.4% спрямо минус 38.1% в ресторантьорството.
Кризата ни разкри макроикономическата значимост на туризма и изкара на преден план необходимостта от действия на правителството и на парламента на всички нива на управление и намирането на интегрирани решения, коментира вицепремиера. Тя благодари на народните представители за подкрепата, която оказаха на сектор туризъм с намаляването на Данъка върху добавената стойност от 20% на 9 на сто.
По признание на самия сектор този стъпка даде възможност на сектора да оцелее и по думите на браншовата им организация е предпазила 70 на сто от техните, посочи още министърът.