Обезлюденият Мачу Пикчу е символ на кризата в туристически сектор на Перу

Pixabay
share

Милион и половина туристи са го посетили миналата година. От един месец обаче известният Мачу Пикчу е отчайващо безлюден заради пандемията от коронавируса, която постави в трудно положение целия туристически сектор, който досега процъфтяваше, информираха БТА и Франс прес.

Мачу Пикчу е визитката на туризма в Перу, но, откакто на 16 март в сила влезе указът, няма никакви туристи, каза пред АФП Хосе Бастанте, отговорник за цитаделата на инките, построена преди близо шест века.

Това е истински проблем за целия туристически сектор в страната. В момента Мачу Пикчу се поддържа от минимален брой служители, поясни той.

На десетина километра от Мачу Пикчу собствениците на ресторантите и хотелите в Агуас Калиентес, през които обикновено минава поток от туристи, които посещават археологическия обект, са принудени да прибегнат към спестяванията си, за да издържат по време на кризата.

Разломи под Мачу Пикчу са били използвани за построяването му

От отварянето за туристически посещения през 1948 година това е едва вторият път, когато цитаделата на инките трябва да затвори врати.

Ситуацията не е никак по-добра и в Перуанска Амазония, която е затрупана от лавина от анулирания на хотелски резервации и екскурзии

Районът на Лорето, в близост до извора на река Амазонка, е една от най-засегнатите зони в Перу от Ковид-19, въпреки че е слабо населена.

Местните коренни общности решиха да се върнат във вътрешността на земите си и да избягват контакт с външния свят. Това е начин да се защитим с нашите средства, тъй като сме изоставени, коментира пред в. "Комерсио" ръководителят на амазонската общност кукума Алфонсо Лопес.

Столицата Лима привлече хиляди туристи през 2019 година с Панамериканските игри, но в момента 5700-те хотела са празни. Само 19 сгради са предназначени за неотдавна пристигналите туристи в страната, които са поставени под карантина.

През 2019 година хотелите от три до пет звезди са имали заетост от 80 процента, според Националната туристическа камара.

От 40 години не сме имали толкова тежка криза в туризма, каза пред АФП председателят на браншовата организация Карлос Каналес. Тази ситуация е много тежка за нас и сме на ръба на оцеляването, добави той.

Загубите за сектора тази година могат да достигнат около 4 милиарда долара, според туристическата камара.

Водещи новини

Още новини