Ангелкова: Проблемите около "Комплекс Калиакра" няма да се отразят на туризма в региона (с

Министерство на туризма
share

Министърът на туризма Николина Ангелкова и извънредният и пълномощен посланик на Руската федерация у нас Анатолий Макаров посетиха Троянския манастир "Успение Богородично" и обсъдиха възможностите за разработване за руския пазар на маршрути за поклоннически туризъм в България. Визитата на руския дипломат бе по покана на българския министър, съобщават от пресцентъра на Министерството на туризма.

Руските туристи проявяват подчертан интерес към културно-историческите обиколки в страната ни, включително към многобройните църкви и манастири и духовни празници. Традиционно доброто ни партньорство в туристическата индустрия може успешно да се надгради с нови специализирани услуги, включително за религиозен туризъм, подчерта министър Ангелкова.

Тя припомни, че гостите от федерацията са сред туристите, които ползват много допълнителни услуги към основните туристически пакети. За първото полугодие на 2017 г. в България са реализирани над 210 хил. посещения на руски туристи, което е с близо 4% повече от същия период на рекордната минала година. Министър Ангелкова изказа надежда, че този ръст устойчиво ще се увеличава и в бъдеще.



Посланик Макаров увери, че България предлага много разнообразни форми за отдих и пътешествия и става все по-предпочитана дестинация за неговите сънародници.

Гостите разгледаха обителта и посетиха малкия параклис Голгота, където има кандила, подарени от хора, усетили в живота си чудесата на Богородица. Министър Ангелкова подари на игумена на манастира епископ Сионий книга за българските икони за библиотеката на светата обител.

Според министъра на туризма Николина Ангелкова проблемите около защитена зона "Комплекс Калиакра" няма да се отразят на туризма в региона и решение ще бъде намерено. Това съобщи тя пред журналисти в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в троянското село Орешак, където присъства на откриването на първия Международен пленер по ковано желязо.

"Вярвам, че в този режим на диалог няма да има отражение върху туризма. Важно е това, което премиерът Борисов и министър Димов правят, защото, за съжаление, бомбата изгърмя в нашия кабинет. От 2006 г. по време на правителството на Станишев са направени тези разрешения в разрез с изискванията на ЕК. В момента ние, за съжаление, се борим с последствия, които не сме могли към онзи момент да предвидим, нито да влияем върху тях", заяви Ангелкова. По думите й затова най-важното е заедно с ЕК да се намери баланса, така че да бъдат защитени интересите както на местните хора, които са абсолютно прави, така и да се изпълни решението на Съда на Европейския съюз, което е окончателно.

Министърът заяви още, че е поела ангажимент Троян да намери място в културно-историческите маршрути, които са разработени и предстои да бъдат надградени. Към момента са осем и пресичат около 70 общини и над 150 обекта. Предстои да се разработят и така наречените балнео- и СПА маршрути.

По думите й около 11 процента от туристите избират само културно-историческия туризъм за цел на своето посещение. "Нашата амбиция е той да бъде част от основните ни продукти. Затова и направихме тези културно-исторически дестинации. Една от тях е "Морските крепости на България" и откакто я рекламираме виждаме около 40 до 50 процента ръст на посещенията на обектите, които са включени в тази дестинация", заяви министърът.

Тя добави, че балнеотуризмът обхваща около 9 процента. "Това, към което се стремим с балнео- и СПА маршрутите е да надградим и така наречения здравен туризъм или медицински туризъм, свързан с различни процедури за лечение и превенция на здравето" каза още Николина Ангелкова и добави, че през октомври с Министерството на здравеопазването ще организират световна конференция по темата.

Водещи новини

Още новини