В туризма има излишък на кадри с висше образование

share

До 2020 година едва 2 процента от работодателите ще наемат висшисти с диплома по туризъм. Това заяви в Бургас министърът на образованието и науката проф. Николай Денков. Той се позова на социологическо проучване, проведено през 2015 година като част от подготовката на рейтинговата система на висшите училища в България.

Въпреки намаления прием за предстоящата академична година, броят на първокурсниците в професионално направление "Туризъм" - 2138, ще надхвърли заявката на национално представителните работодателски организации. Те са декларирали необходимост от 1800 специалисти с висше образование в тази област. Освен това по данни от Националния осигурителен институт и рейтинговата система приложението на придобитото висше образование в сферата на туризма е най-слабо в сравнение с всички други професионални направления. Само 19.7 процента от абсолвентите с такива дипломи работят по специалността си при средно 47 на сто за всички направления, заяви министърът.

Тези данни показват, че в туризма има излишък на специалисти с висше образование. В същото време браншът се нуждае от кадри със средно образование. Затова усилията на МОН са насочени към развиване на професионалните гимназии по туризъм и към балансиране на студентите в професионално направление "Туризъм", обясни министърът на образованието. В Бургас той участва в кръгла маса за образованието и реализацията на специалистите в сферата на туризма заедно с министъра на туризма доц. Стела Балтова, представители на висши училища и на Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство в България.

В момента 10 държавни и четири частни висши училища в страната обучават общо 4854 студенти в направление "Туризъм". Сред предпочитаните специалности са "Мениджмънт в туризма", "Управление на хотелите и ресторантите", "Културен туризъм", "Аграрен туризъм", "Екологичен туризъм", "Алтернативен туризъм", "Кетъринг". Сравнително най-лесно намират работа по специалността си възпитаниците на СУ "Св. Климент Охридски" - 34 процента от завършилите, а най-трудно - абсолвентите на Колежа по туризъм в Благоевград - 10 на сто.

Средно образование в сферата на туризма дават 112 училища. 85 от тях са професионални гимназии, 25 - средни училища, а 2 - училища за деца с увреден слух. Към 9 февруари т.г. те имат общо 19 526 ученици. Обучението е за придобиване на първа, втора, трета и четвърта степен на професионална квалификация от направление "Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг" и за придобиване на трета степен на професионална квалификация от направление "Пътувания, туризъм и свободно време".

Водещи новини

Още новини