Министерството на туризма категорично е в подкрепа на запазването статута на град Копривщица като архитектурно-исторически резерват със съхранен автентичен облик.
Сред целите на Министерството на туризма е провеждането на дългосрочна политика за устойчиво развитие на туризма и за създаването на конкурентоспособен туристически продукт с разпознаваема национална идентичност и съхранена култура и природа. В Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България се подчертава важността на културния туризъм като стратегически приоритет, който е сред най-големите пазарни сегменти при избора на туристите за пътуване. Културно-историческото наследство е изключително важен ресурс за туристическо развитие и възможност за диверсификация на туристическата дестинация. То винаги е било считано за важна част от националния ни туристически продукт, както и съществен фактор за регионално развитие. Културата все повече се превръща в ефективен инструмент за разработването на туристически продукти, формиращи автентичност, отличителност и уникалност за дадена дестинация във високо конкурентния туристически пазар, а устойчивият туризъм играе важна роля като инструмент за популяризирането, опазването и съхраняването на автентичността на културното наследство в ерата на глобализацията.
Културно-историческото наследство на страната е национален капитал и основен фактор за съхраняване на националната и културната идентичност, както и наш, български, неотменим принос в Европейската и Световната култура. Паметниците на културно наследство принадлежат на всички и грижата за тях е наша обща отговорност. Обявеният за архитектурно-исторически резерват град Копривщица има на територията си над 400 недвижими културни ценности, като 15 от тях са с национално значение по данни на Министерство на културата. Националният събор на българското народно творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, което е още едно доказателство за запазените дух и традиции на града.
Копривщица е значима и популярна туристическа дестинация в България, посещавана от много български и чуждестранни туристи. Бихме искали да отбележим също така, че Министерството не приема твърденията, в които статута на града се посочва като пречка за развитието на туризма. По официални данни на НСИ общият брой реализирани нощувки в категоризирани места за настаняване с 10 и повече легла през 2016 г. в община Копривщица е 5976, като те са се увеличили с над 70% спрямо 2014 г. Общият брой пренощували лица в категоризирани места за настаняване с 10 и повече легла в община Копривщица през 2016 г. е 3965, като те са се увеличили с 31 % спрямо 2014 г. През 2016 г. приходите от нощувки в категоризирани места за настаняване с 10 и повече легла в община Копривщица са над 127 хил. лв., като са нарастнали с над 28% спрямо 2014 г.
Министерство на туризма застава категорично в подкрепа на запазването статута на град Копривщица като архитектурно-исторически резерват със съхранен автентичен облик, като призоваваме за обединените усилия на всички институции и заинтересовани страни за диалог в процесите на ефективното опазване на културно-историческото наследство на Копривщица и устойчиво туристическо развитие, с повишена отговорност да опазваме нашето наследство, отговорност да популяризираме нашите общи ценности и отговорности да работим заедно.
Позицията на Министерството на туризма е изпратена до президента на Р България Румен Радев, министър-председателя Огнян Герджиков, министъра на културата Рашко Младенов и областния управител на Област София Диана Тонова.
И Министерство на туризма защити статута на Копривщица
- 31.03.2017 | 12:03
- 1890