Къпем се в кафяво море

share

26 населени места по крайбрежието се нуждаят от системи за пречистване на отпадъчни води. В 20 вече имат станции, но половината от тях се нуждаят от реконструкция и разширяване, пише "Монитор".

Пречиствателната станция в Равда, която обслужва съседните селища и най-големия черноморски курорт Слънчев бряг, и тази година не е в състояние да поеме отпадните води. Фекалии избиват, а миризмата на отходните места е непоносима, сигнализираха туристи.

Повечето хотелиери и туроператори крият за проблема, за да не прогонят туристите, въпреки че те после понасят
финансовата тежест от неустойките по жалбите.

„Нормално състояние в курорт като Слънчев бряг е в пиковите часове канализационната система да сработва и да отвежда отпадните води. Легловата база тук обаче е голяма, а капацитетът на помпената станция – малък”, коментира Златко Димитров - изпълнителен директор на „Слънчев бряг” АД, собственик на експлоатационната мрежа.

По думите му е нарушен балансът между обема на хотели и заведения за хранене, тъй като помпената станция е смятана за 50 000, максимум за 70-80 000 легла, а в момента само легловата база е 250 000 легла. Затова в пиковите часове канализацията връща отпадните води в ниските части на хотелите, където именно положението става нетърпимо. От община Несебър не направиха коментар.

В Слънчев бряг и региона легловата база продължава да расте. Тук целогодишно пребивават повече хора от това, което е планирано, а с нарасналия брой на туристите през лятото започват и проблемите. В пика на туристическия сезон – средата на юли и целия август, се очаква положението да стане още по-критично.

Съществуващата пречиствателна станция обслужва освен Слънчев бряг и Равда, още Несебър, Свети Влас, Кошарица и Ахелой. Преди дни бе направена официално първа копка за нов проект за разширяване и модернизация на станцията за пречистване на отпадните води, но изграждането й ще започне след края на туристическия сезон, а изпълнението му е дълга процедура. Обещанието е това да стане до две години. Проектът е на стойност 98 млн. лв. и се финансира от оперативна програма “Околна среда”, а договорът за него беше подписан между община Несебър и управляващия орган на европрограмата още миналата година през миналия август. Партньор е и община Поморие, “Водоснабдяване и канализация” ЕАД-Бургас е асоцииран партньор.

Близо осем месеца продължиха тръжните процедури и в началото на юни бяха подписани договорите с основните изпълнители. “Воден проект Несебър” трябва да изготви работните проекти за разширението на пречиствателната станция и да извърши реконструкцията й до края на 2014 г. Съоръжението трябва да бъде разчетено да обслужва около 250 хил. жители с капацитет за пречистване на общо 9 млн. куб. метра вода. В следващите 25 години едва ли ще се отвори процедура за нов проект, така ще този капацитет отсега е изпълнен.

Втората част от сегашния проект, т.нар. дълбоководно морско заустване на вече пречистени води, ще бъде изпълнена от “Равда 2013”, собственост на две варненски дружества - “Инжстройинженеринг” и “Трансстрой-Варна”, ще започне след това. Те ще изградят тръбата, която да отвежда отпадъчните води на Несебър на 2,5 км навътре в морето. Дотогава обаче хората ще продължават да се къпят във фекалии, недоволстват туристите.

Водещи новини

Още новини