Работници в мината "Ескондида" (Escondida) на Би Ейч Пи (BHP) в Чили започнаха днес сутринта стачка след провал на преговорите с ръководството за заплатите, подготвяйки почвата за удар по производството на най-голямата медна мина в света, съобщава БТА.
Синдикатът на работниците обяви рано днес, че стачката ще започне в 08:00 часа местно време (15:00 часа българско време), след като е постигнат незначителен напредък по време на петдневните преговори с посредничеството на правителството.
"Положихме всички отговорни усилия за постигане на споразумение, но не беше възможно", обяви синдикатът, който представлява около 2400 души.
Би Ейч Пи съобщи, че е активирала план за действие при извънредни ситуации за справяне със стачката, тъй като не е очаквала нов набор от искания в последния ден от преговорите.
"Компанията изготви четири предложения, отговарящи на всяка от точките, повдигнати от синдиката, който представи последния ден от преговорите нови изисквания", се посочва в комюнике.
Компанията определи договорите на работниците като едни от най-добрите в промишлеността.
Председателят на синдиката Патрисио Тапиа каза по-рано пред Ройтерс, че, ако членовете на синдиката стачкуват, то Би Ейч Пи няма да може да произвежда мед, тъй като замяната на работниците е забранена със закон, а синдикатът представлява 98,5 на сто от оперативните работници на първа линия в "Ескондида".
Работниците в чилийската мина протестираха за последно през 2017 г., като продължилата 44 дни стачка засегна производството на Би Ейч Пи и повиши цените на медта на световните пазари.
Би Ейч Пи, една от най-големите минни компании в света, притежава повече от половината от "Ескондида", разположена на около 130 км на югоизточно от северния град Антофагаста, заедно с "Рио Тинто" (Rio Tinto) и Джей И Си Оу корп.(JECO Corp.).
"Ескондида" е произвела 1,1 милиона метрични тона мед през 2023 г.
Работниците в "Ескондида" са поискали 1 на сто от дивидентите, полагащи се на акционерите, да бъдат разпределени по-равно помежду им, цитирайки благоприятните текущи и планирани цени на медта. Очакванията са търсенето на този метал да нарасне още повече заради глобалния енергиен преход и приложенията за изкуствен интелект.
Предложението на синдиката включва и искане за бонус от около 28 900 долара на работник.