Цените на петрола се задържат на най-ниското си равнище от януари

GettyImiges
share

Цените на петрола се задържаха на осеммесечно дъно по време на азиатската търговия, тъй като опасенията от рецесия в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, компенсираха очакванията, че ескалиращото напрежение в Близкия изток може да засегне доставките на суровината от най-големия производствен регион, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се понижиха с 4 цента или 0,1 на сто до 76,77 долара за барел.

Котировките на американския лек суров петрол бяха на ниво от 73,39 долара за барел, което е спад от 13 цента спрямо петък или 0,2 на сто.

В последната сесия от миналата седмица цените на петрола се понижиха до най-ниското равнище от януари, понижавайки се с над 2,7 долара, заради опасения, че охлаждащият се пазар на труда може да бъде сигнал за предстояща рецесия в най-голямата световна икономика.

Петролът на ОПЕК пълзи към 81 долара за барел

През миналата седмица и двата договора отбелязаха четвъртата си поредна седмица на загуби, най-дългият такъв период от ноември.

Подкрепа на цените оказва напрежението в Близкия изток, където  края на седмицата след израелски въздушен удар, в ивицата Газа по две училища, бяха убити най-малко 30 души. Информацията дойде от представители на палестинската власт.

На този фон Израел и САЩ се подготвят за сериозна ескалация в региона, след като Иран и неговите съюзници палестинската ислямистка групировка "Хамас" и ливанската въоръжена групировка "Хизбула" обещаха да отговорятна Израел за убийствата на лидера на "Хамас" Исмаил Хания и на Фуад Шукр - висш военен командир от ливанската въоръжена групировка "Хизбула" миналата седмица.

"Ако този конфликт се засили, износът на суров петрол може да бъде засегнат", казаха анализатори от ANZ в бележка.

Междувременно проучване на Ройтерс показа в петък, че производството на петрол от ОПЕК се е увеличило през юли въпреки обявените съкращенията.

Водещи новини

Още новини