Цените на пчелния мед през зимата няма да поскъпнат спрямо тези от миналата година. Това заяви днес Ефрем Моллов, управител на Национална асоциация на пчеларите професионалисти /НАПП/ в България, на пресконференция по повод започналата в понеделник Национална седмица на българските пчелни продукти.
В момента цената на качествения акациев, липов и манов мед е около 10-11 лева за килограм, с един лев са по-скъпи специфичните видове мед, посочи той. По думите му се наблюдава разлика и в цените на меда за различните региони на страната. В Северна България може да се купи мед и за 3 лв., докато в югозападната част на страната цената стига и до 20 лв. за килограм.
Цените се определят от различните видове мед - в Северна България се добива т.нар. технически мед - от площи с технически култури като рапица, слънчоглед и кориандър - който трудно може да се пласира на пазара на дребно, обясни Ефремов. Обикновено хората консумират полифлорен мед - акациев, липов и манов - тъй като той е от трапезен вид.
Тази година реколтата е слаба, поради което страната ни ще може да изнесе не повече от 2-3 хиляди тона мед, каза управителят на НАПП. Средно износът на български мед се движи между 5 и 6 хиляди тона.
Като положителна тенденция Ефремов посочи повишената консумация на пчелни продукти, различни от меда у нас. "България е сериозен производител на пчелен прашец, който изцяло се консумира в рамките на страната и с това сме пример за Европейския съюз", каза той. Създатели сме и на уникален за Европа пчелен микс, който съчетава 4 основни пчелни продукти - пчелен мед, пчелно млечице, пчелен прашец и прополис, заяви Ефремов.
Според него пчеларите професионалисти у нас трябва да се обединят в единна структура с нормативна уредба, която да позволява популяризирането на българския мед в Европа като обособена марка. В момента заради по-добрите си качества нашият мед се използва като подобрител за меда, внасян в страните на ЕС от Южна Америка, а не се предлага с българско име, каза Ефремов.