Транспортирането на първите количества газ за Молдова по газопровода IGB стартира успешно от днес, съобщиха от фирмата-оператор.
Интерконекторът Гърция-България достига над 80% запълване на общия си капацитет от 3 млрд. куб. метра годишно още в първите два месеца от въвеждането му в експлоатация, предава БНТ.
IGB има ключова роля за диверсификацията на източниците на доставки на природен газ за региона. Интерконекторът свързва България директно с Трансадриатическия газопровод и с Южния газов коридор, което позволява достъп до нови, разнообразни източници и допринася пряко за повишената сигурност на доставките.
Инфраструктурата е ключова за целия регион на Централна и Югоизточна Европа, като създава изцяло нов маршрут за пренос на природен газ от нови източници до редица държави, включително Молдова и Украйна.
От 1 октомври 2022 г. количествата природен газ, транспортирани по интерконектора, осигуряват близо 1/3 от зимното потребление на България. За момента, резервираният капацитет за Молдова също ще се използва за подсигуряване на необходими количества за вътрешното потребление на страната по време на зимния период, гарантирайки надежден и предвидим източник на доставки.
Свободният капацитет по IGB се предлага от независимия преносен оператор ICGB на две водещи европейски платформи – PRISMA и RBP. Със старта на преноса към Молдова, IGB достига над 80% запълване на общия си капацитет от 3 млрд. куб. метра годишно.
"Това е ясен знак за пазарния интерес към IGB и възможностите, които той предлага – засилена енергийна свързаност, повишена сигурност на доставките и достъп до разнообразни източници. Интерконекторът заема изключително важна роля в този момент на несигурност и повишени рискове, и вярваме, че възможността за увеличаване на капацитета на IGB до 5 млрд. куб. м. годишно ще допринесе още по-осезаемо за енергийната сигурност както на България и Гърция, така и на съседните държави и по-широкия регион", подчертаха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Георгиос Сатлас.