Товарният транспорт по вода и суша в ЕС се е възстановил от пандемията през 2021 г.

pixabay
share

През миналата година общият автомобилен товарен транспорт в Европейския съюз се е увеличил със 7 на сто по отношение на тонкилометрите (съответстващи на превоза на един тон товар на разстояние един километър) в сравнение с 2020 г., отбелязвайки възстановяването в сектора, който бе засегнат от локдауни и други мерки, наложени от много страни членки заради пандемията от коронавирус. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани на сайта ѝ.

През второто тримесечие на годината обикновено се извършват най-много тонкилометрите. През второто тримесечие на 2020 г. обаче се регистрира пик на ограничителните мерки срещу пандемията, докато през последвалите трето и четвърто тримесечия автомобилният товарен транспорт се възстановява до нива, дори по-високи от тези преди пандемията. Така единственото тримесечие, в което показателят записва годишен спад през 2020 г., остава април - юни.

През 2021 г. автомобилният товарен транспорт в ЕС отбеляза по-високи показатели в сравнение с предходните години. Най-високо равнище бе отчетено през второто тримесечие - 496,5 милиарда тонкилометрите, или 19-процентов ръст в сравнение със същото тримесечие на 2020 година.

Последните дизелови експреси на "Дойче бан" преминават на биогорива

Същевременно през миналата година и транспортните дейности по вътрешните водни пътища на ЕС са се възстановили от ефектите на пандемията. Товарният транспорт по вътрешни водни пътища в Съюза е нараснал с 3 на сто през 2021 г. (135 935 тонкилометри) спрямо 2020 г. (131 740 тонкилометри), но все пак e останал под стойностите си през предпандемичната 2019 г. (139 678 тонкилометри).

Германия и Нидерландия са били с основен принос за транспорта по вътрешните водни пътища на ЕС (в тонкилометри), като представляват 70 на сто от общия брой подобен тип превози в ЕС през миналата година. Също тогава обемът на транспорта (в тонкилометри) се е увеличил в 10 държави от Общността в сравнение с 2020 година, допълва БТА. 

В абсолютни стойности Нидерландия е регистрирала най-голямо годишно увеличение - с 2,3 милиарда тонкилометра - през миналата година. Като цяло страната е и първенец в сектора с 66,9 милиарда тонкилометри.

Най-големите относителни увеличения през 2021 г. в сравнение с 2020 г. са регистрирали в Литва (+315 на сто), Швеция (+80 на сто) и Чехия (+23 на сто). В другия край на скалата, сред държавите с най-драстичен спад се нареждат Полша (-30 на сто), България и Хърватия (-7 на сто за всяка).

 

Водещи новини

Още новини