Основните петролни фючърси поскъпват с над 2% към края на петъчната търговия с оглед на продължаващите опасения относно предлагането на черното злато преди предстоящата през следващата седмица важна среща на картела "ОПЕК +".
Към 21.15 часа българско време фючърсите на петрол Брент нарастват с 2% към 104 долара за барел, като за кратко удариха часови връх около 106,50 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 2,1% към 98,50 долара за барел, след като по-рано през деня поскъпна за кратко към 101,88 долара за барел.
ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия, известни още като групата "ОПЕК +", трябва да се срещнат на 3 август, като има надежди, че ще бъдат договорени допълнително доставки на петрол, но редица анализатори предупреждават, че страните членки вече се борят да изпълнят договорените на този етап производствени квоти поради недостатъчно инвестиции в петролни находища, предаде БНР.
Има някои слухове, че на тази среща "ОПЕК +" планира да остави производствените си цели непроменени, което помага за поскъпването на петрола.
"Цените на петрола се покачват отново на фона на съобщения, че "ОПЕК +" ще остави непроменени целите за добив през следващия месец (през септември), когато се срещнат на 3-ти август. Според други информации, някои източници предполагат, че ще бъде обсъдено слабо увеличение, което изглежда да съответства повече на оптимистичната гледна точка на служителите от администрацията на САЩ и на призивите на Джо Байдън за повишение на производството по време на неговата визита в Саудитска Арабия", коментира Крейг Ерлам, старши пазарен анализатор в OANDA.
Повод за днешното поскъпване на петрола даде и вчерашно изказване на главния изпълнителен директор на "Шел" (Shell) Бен ван Берден пред агенция Блумбърг, че има по-голяма възможност за по-нататъшно поскъпване, отколкото за поевтиняване на петрола, тъй като "търсенето все още не се е възстановило напълно и предлагането определено е ограничено".
Изпълнителният директор на TotalEnergies Патрик Пуян сподели същото мнение, като каза, че производството на петрол не може да се справи с възстановяването на търсенето.
Едно по-сериозно ново поскъпване на петрола обаче изглежда ограничено на фона на оставащите в сила притеснения за намаляване на търсенето с оглед на сигналите за икономическо забавяне в световен план. Вчера бяха представени предварителни данни, показващи изненадващо свиване на БВП на САЩ през периода април - юни за втори пореден месец от началото на годината, което на теория е индикация за "техническа рецесия".