Човечеството използва бетон от над 2000 години.
В днешно време всяка година в световен мащаб се изливат по над 30 милиарда тона от този строителен материал.
Проблемът е, че той е и един от най-големите замърсители на планетата, но до този момент не е измислен негов ефективен заместител.
По тази причина производителите пряват всичко възможно и инвестират огромни средства в нови технологии, които да намалят вредния екологичен отпечатък на бетона.
Те са свързани не само с производството на бетоновите смеси, но и в тяхното практическо приложение в строителството. Баумит, в качеството си на иноватор за здравословен живот, пусна на пазара серия от продукти, при преработката на които не остават отпадъци от опаковки. А "пионерът" в този сегмент на продуктовата им гама е бетонът Ол Ин.
Той има за цел да разреши един от проблемите, с които се сблъсква почти всеки строител или домашен майстор. В кофите за битова смет не е разрешено да се изхвърлят строителни отпадъци.
Те се събират и складират по специално установена законова процедура, а транспортирането им изисква човешки ресурс и специализирана транспортна техника за извозване, която, от своя страна, също генерира емисии от въглероден диоксид.
Бетонът Ол Ин облекчава значително този процес, тъй като представлява заводски приготвена суха смес в торби, изградени от целулозни фибри. Тези опаковки се разтварят заедно със самата строителна смес по време на разбъркването ѝ с вода. За една торба от 30 килограма са необходими межу 3 и 4 литра вода, като от това количество се получават около 15 литра готов за наливане разтвор.
Разбъркването на бетоновата смес може да се извърши в гравитачен смесител или с ръчен строителен електрически миксер, като и в двата случая опаковката се използва изцяло. Тя не само, че не намалява якостта и качеството на бетона, но дори обогатява сместа със своите фибри. Якостта на получения бетон след втърдяване отговаря минимум на клас С 16/20, отбелязват от компанията производител.
Бетонът Ол Ин на Баумит може да бъде полезен за строителство на огради, за изработване на декоративни елементи, пътеки, за подливането на стъпала, за подова настилка, за облицовка на шахти, за възстановяване на неконструктивни елементи, за подпори на малки стени, за запълване на отвори и др.
Той може лесно да се използва и за изработка на различни интериорни елементи. Но най-важното е, че всичко това става чисто и, на практика, без отпадъци.
Баумит е един от водещите производители на строителни материали в Европа, а историята му започва преди повече от два века, през 1810 г. Това е една от малкото компании на пазара, които издават екологични декларации на своите продукти (EPD), сертифицирани от независими организации.
Тези документи разкриват всички възможни потенциални екологични въздействия на продуктите, дават информация за материалите, използвани в тяхното производство и за екологичните въздействия през целия им жизнен цикъл – от добива на суровините до третирането на отпадъците след тяхното използване.
В България Баумит организира и престижния конкурс Фасада на годината, чието първо издание беше през 2002 г.
(платено съобщение)