Петролните фючърси поскъпват в четвъртък с близо 10% на фона на подновени надежди за скорошно намиране на решение на "ценовата война" между Саудитска Арабия и Русия, която причини брутално поевтиняване на черното злато през първото тримесечие към 18-годишни дъна, информира БНР.
Късно снощи американският президент Доналд Тръмп посочи, че е разговарял в последните дни с лидерите на Русия и на Саудитска Арабия и изрази увереност, че двете петролни производителки ще разрешат ценовият петролен спор, който сериозно вреди на петролната индустрия по цял свят.
"Имам доверие и в двете, че те ще успеят да се справят и да разрешат водената от тях петролна ценова война до няколко дни", заяви Тръмп на брифинг в Белия дом. Тръмп също заяви, че ще се срещне с ръководителите на петролната индустрия в САЩ, като според "Уолстрийт джърнъл" това ще се случи в петък. "Не желая да загубим нашите големи петролни компании", подчерта американският президент.
В същото време агенция Ройтерс цитира източник, близък до Риад, да казва, че Саудитска Арабия подкрепя сътрудничеството между петролните производителки за стабилизиране на пазара и че страната се подготвя да постигне споразумение за намаляване на добивите. Същият източник на агенцията отново обвини Русия, че не е пожелала да се съгласи на предложеното във формата "ОПЕК +" в началото на март съвместно допълнително ограничаване на петролното производство.
Изказвайки се на заседание на правителството в сряда, руският президент Владимир Путин пък заяви, че както производителите на петрол, така и потребителите трябва да намерят решение, което да подобри "предизвикателната" ситуация на световните петролни пазари.
Цялата тази позитивна риторика сякаш дава надежди, че ценовата петролна война между Саудитска Арабия и Русия може в скоро време да намери решение.
Това от своя страна допринася за днешно силно поскъпване на черното злато. Фючърсите на петрола Брент с доставка през юни нарастват с 10% към $ 27,25 за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май поскъпват с 9% към $ 22,20 за барел.
В сряда Международната агенция по енергетика (МАЕ) подчерта, че настоящият пазарен петролен шок е най-големият по рода си в историята, тъй като цените паднаха драматично както в резултат на споровете между Русия и Саудитска Арабия, така и на по-ниското петролно търсене на фона на пандемията на коронавирус.
Днешният опит за по-устойчив ценови отскок е факт, след като през първото тримесечие на годината американският лек суров петрол поевтинява с цели 66,5% - най-голям тримесечен ценови спад от март 1983 г., докато фючърсите на петрола Брент паднаха с 65,6% - най-голям тримесечен спад от юни 1988г.