Петролните фючърси стартират търговията през 2019 година с нови понижения на фона на растящото производство извън и в рамките на ОПЕК и с оглед на притесненията, че забавянето на глобалната икономика може да отслаби търсенето на важната енергийна суровина.
В сряда фючърсите на петрола сорт Брент с доставка през март се понижават с 1,15% към 53,18 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол - с 1,43% към 44,75 долара за барел, търгувайки се недалеч от техните многомесечни дъна съответно от 49,94 и от 42,19 долара за барел, достигнати по време на търговията около коледните празници (най-ниски нива от юни и юли 2017-а година).
Ескалиращите притеснения за петролно свръхпредлагане бяха в основата на драматичен ценови спад, като в рамките на декември петролът Брент поевтиня с повече от 8%, в рамките на четвъртото тримесечие - с цели 35% и в рамките на 2018-а година - с 19,9 на сто. В същото време американският лек суров петрол се обезцени през декември с 10,8%, с цели 38% през последното тримесечие и с 24,8% в рамките на отминалата година. Това беше първото годишно понижение на цените на петрола от 2015-а година насам.
Днешният подновен спад на петролните фючърси е провокиран отчасти от данни, показващи че производството в Русия е достигнало през 2018-а година постсъвестки връх. Според други данни петролните добиви в САЩ отчетоха рекордни нива през октомври, а Ирак успя да повиши износа си на петрол през декември въпреки влезлите в сила американски санкции спрямо Техеран.
Негативно влияние върху петролните цени оказват и много слаби резултати от последно проучване за промишлената активност в Китай през декември, както и аналогични проучвания за останалите азиатски държави, които също показват влошаване на бизнес активността в промишлената сфера. Забавянето на втората по сила световна икономика, която е и най-големият вносител на петрол, е предпоставка за по-слабо търсене на петрол и петролни продукти през настоящата година.
Подновеното напрежение на световните фондови пазари в началото на новата година също допринася за поевтиняването на петролните фючърси, като единствено влязлото от 1 януари в сила споразумение за ограничаване на добивите с 1,2 млн. барела в рамките на формата "ОПЕК+" може да ограничи поевтиняването на черното злато, отбелязва БНР.