През 2016 г. броят на чужденците, работещи в Япония, за пръв път надхвърли един милион, съобщи правителството. Същевременно японското население остарява и в страната не достига работна сила, предаде Франс прес.
Близо 1,8 милиона чужденци са работели на архипелага в края на октомври - рекорд, надминаващ с 19,4 на сто данните отпреди година по данни на министерството на труда. Сред тях най-много са китайците - 345 000 с ръст от 6,9 на сто за година; следват виетнамците - 172 000, скок с 56,4 на сто и филипинците (128 000, увеличение с 19,7 процента).
Министерството уточни, че растящият им брой се дължи най-вече на засиления приток чуждестранни студенти и висококвалифицирани кадри.
Япония засега не е взела особени мерки, за да смекчи доста строгите си норми, засягащи чуждестранните работници, независимо че я приканват вече от години. Премиерът Шиндзо Абе обаче заяви, че смята да реформира законодателството, по-специално с цел да задоволи нуждите на строителния сектор в навечерието на олимпийските игри през 2020.
Правителството преразгледа и миграционните закони, за да приеме повече болногледачи и лични асистенти, работещи в здравеопазването.
Японците остаряват със скорост, която безпокои вече властите; същевременно Япония остава твърде резервирана към масовото приемане на чужденци. В страната живеят едва 1,75 милиона пришълци - 1,38 на сто от населението, добавя АФП, цитирана от БТА.