Ниските цени могат да доведат до дефицит на хлебна пшеница

Булфото
share

Ниските изкупни цени на новата зърнена реколта могат да доведат до дефицит на хлебна пшеница, заяви председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Костадин Костадинов за БТА.

По думите му разликата в цената между западните фуражни сортове, които все повече се отглеждат заради по-високите добиви, и хлебните пшеници е само пет лева за тон. Председателят на браншовата организация коментира, че подобна политика на търговците не стимулира отглеждането на сортове с високи хлебопекарни качества. Изкупните цени продължават да падат въпреки направените много разходи през тази необичайна стопанска година и зърнопроизводители са на ръба на фалита, каза Костадинов. Той посочи, че фуражната пшеница в региона върви по 250-255 лева за тон, купена "от място". Държавата трябва да преосмисли приоритетите в подкрепата на земеделското производство, още повече че пшеницата е стратегическа суровина, добави Костадинов.

Цените на зърното най-вероятно ще продължават да падат при добрата реколта в целия Черноморски регион. Въпросът е дали търговците ще започнат да търсят качествена пшеница, коментира директорът на Добруджанския земеделски институт професор д-р Иван Киряков. По думите му българските хлебни пшеници през тази година дават много добро качество като посочи постигнатите показатели при сорт "Енола" с протеин над 14 на сто при среден добив 600-700 килограма.
В Добричкия регион комбайните прибират реколта от 1 194 000 декара с пшеница като при реколтираните около 14 на сто от площите средният добив е 546 килограма, според данните от областната дирекция "Земеделие".

Водещи новини

Още новини