Цените на "черното злато" бележат известно понижение през последния ден на март, но са на път да регистрират най-солиден месечен ръст от близо година насам.
В началото на днешната търговия фючърсите на американския лек суров петрол се понижиха с 1,77% към 37,57 долара - най-ниско ниво от 16-и март, докато фючърсите на петрола сорт брент се понижиха с 1,22% към 39,56 долара за барел.
Влияние за негативния старт на търговията в четвъртък оказаха оповестените вчера данни на Енергийната информационна агенция (EIA), показващи поредно повишение на седмичните американски петролни запаси до рекордни нива. Според EIA седмичните петролни запаси са нараснали с 2,299 млн. барела, но при очаквания за повишение с 3,1 млн. барела. Фючърсите на американския лек суров петрол и на петрола сорт брент поскъпнаха за кратко в сряда с над 3% като първа реакция на по-слабите от прогнозите данни на Енергийната информационна агенция, преди обаче да изтрият почти напълно солидните си печалби, тъй като инвеститорите в крайна сметка осъзнаха, че американските петролни запаси нараснаха за седма поредна седмица, достигайки рекордно ниво от 534,8 млн. барела.
Това провокира и първоначалния негативен старт на днешната търговия, след което обаче последва известна стабилизация на петролните цени на фона на задълбочаващия се спад на щатския долара спрямо останалите основни валути.
Сега фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 0,97% към 37,95 долара за барел, докато фючърсите на петрола сорт брент се завръщат към снощното ниво на затваряне на пазара около 39,25 долара за барел. Въпреки колебливото представяне на "черното злато" през последните няколко дни на търговия, цените на петрола са на път да отбележат най-добро месечно повишение от април 2015-а година, като само в рамките на март петролът сорт брент поскъпва с близо 10 процентни пункта.
Инвеститорите на пазарите на суровини обаче продължават да изразяват опасения, че продължилото два месеца добро възходящо рали на петролните цени може би вече е достигнало поне временни върхове около 42,50 долара за барел.
От края на януари до средата на март "черното злато" поскъпна с близо 50% от 12-годишните дъна под 30 долара за барел, като на 18-и март фючърсите на петрола сорт брент и на американския лек суров петрол достигнаха тазгодишни върхове съответно от 42,54 долара и от 42,49 долара за барел. Основен двигател за този ценови отскок бяха новините, че основните производителки на петрол са постигнали съгласие да се срещнат на 17-и април в Доха, Катар, за да обсъдят замразяване на техните добиви на януарските им нива. През последните дни обаче има нарастващ скептицизъм относно изхода на тази важна среща, тъй като редица анализатори и инвеститори предполагат, че страните-производителки от и извън ОПЕК е необходимо да предприемат по-агресивни мерки, включващи съкращаване на добивите, за да се намери решение на проблема със свръхпредлагането - нещо, което на този етап се изключва напълно от Саудитска Арабия.
Всичко това парира част от солидното няколкоседмично поскъпване на петрола, но рязката обезценка на американския долар на валутния пазар след речта на президента на Фед Джанет Йелън, ограничава на този етап всеки опит за по-солидно понижение на цените на "черното злато".
Отново цените на "черното злато" бележат понижение
- 31.03.2016 | 15:04
- 1619