Сделките "на зелено" са 2 - 3 хиляди от 25 хиляди и ще нараснат двукратно в следващите 3 години, прогнозират експерти по продажби на недвижими имоти. Те предупредиха, че рискът при покупка на жилища "на зелено" е основно за крайния потребител. Специалистите съветват бъдещите купувачи внимателно да премислят предприетите стъпки, съобщи БНР.
Българите започват да търсят по-големи имоти, отчитат още от сектора за недвижими имоти. Компаниите отбелязват ръст на сделките с ипотечен кредит и посочват, че сделките, финансирани с ипотечен кредит, са преминали психологическата граница от 50 процента.
С над 20 процента е скочил броят на сделките със жилища в София през 2015-та година спрямо предходната 2014 - та година. Драстично е намаляло строителството на ваканционни имоти, но по-добрата новина според експертите е възстановяването на пазара на имоти в градовете, където основните потребители са българските граждани, а това показва доверие в икономиката.
През последните няколко години разрешителните за строеж са намалели, но сега се наблюдава тенденция за увеличаване на броя им 5 до 6 пъти и тази тенденция ще продължава. Най-много строителство има в София и Пловдив, а нови сгради не се строят в малките градове. Очаква се да продължи да расте броят на разрешенията за строеж в София. По изчисления на специалистите столицата се нуждае от 10 хиляди жилища годишно. Броят на сделките трябва да е 25-30 хиляди и той е бил достигнат през 2015-та година, обясниха представители на компаниите за недвижими имоти.
Увеличили са се сделките с цел инвестиция, като през 2015-та година те са били с 20 процента повече. Ако едно второ жилище се дава под наем, доходността от него е 4 процента на фона на ниските лихви в банките. Цените на имотите и през тази година продължават да растат, а пазарът ще се характеризира със стабилност и в следващите 11 месеца от годината, отбелязват експертите.
Имотите стават по-достъпни във всички отношения, обобщават участниците на пазара на недвижими имоти.