Има няколко магазина в Холандия, които искат да внасят продукти от района на Източни Родопи. Това каза на пресконференция посланикът на Холандия у нас Томас ван Орсхот.
Той участва в брифинг, на който бяха представени резултатите от завършващия петгодишен българско-холандски проект "Новото тракийско злато". Той работи за устойчиво развитие на Източни Родопи в няколко направления - устойчив екотуризъм, биологично земеделие, дива природа и природосъобразно пашуване.
Както златото е направило известен районът някога, сега го прави биоразнообразието, каза посланикът, цитиран от БТА. По думите му хората от гъстонаселената Холандия оценяват производство, което е полезно и опазва околната среда. Това се прави в Източни Родопи и проектът там е страхотен пример за други райони в България, смята дипломатът. Според него съчетанието на природа, традиции и исторически забележителности прави районът благоприятен за туризъм и развитието му зависи от добрата реклама.
Проект с малък бюджет замени доста регионални и национални институции, за развитието на този необлагодетелстван район, коментира доц. Владислав Попов - координатор по биоземеделие в проекта. Според Мартийн Ланкестър - изпълнителен директор на холандската организация "Авалон" правителството може да подкрепи устойчивото развитие на районите като включи мярка "Агробиоразнообразие" в отговорната европейска програма.
Резултатите от изпълнението на проекта могат да се видят на живо в специално организират "Уикенд на отворените врати" в района - на 26 и 27 април.