ЧЕЗ платили 60 млн. лв. на свои хора

share

59,076 млн. лева за външни услуги и доставки на "ЧЕЗ Разпределение България" АД са били платени на свързани с дружеството фирми, без да бъдат провеждани обществени поръчки. Това показва доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция за 2011 г.

Проверката показва, че от договори за доставки на обща стойност 5,342 млн. лева - цели 92,4% (4,934 млн. лв.) са били платени към свързани фирми. Разходите на ЧЕЗ за външни услуги през 2011 г. са 64,665 млн. лева, като 83,7% от тях (54,142 млн. лв.) отново са платени на свързани фирми. Реално обаче това не е нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП), тъй като в него съществува вратичка, от която електроразпределителното дружество се е възползвало.

Това изключение дава право на ЧЕЗ да сключва договори със свързани фирми, без да провежда обществена поръчка, в случаите в които поне 80% от средния годишен оборот за последните 3 години на тези фирми се оформя от услуги, предоставяни на свързани лица. Ироничното в случая е, че тази вратичка присъства в родното законодателство благодарение на европейска директива. "Въпреки че Законът за обществените поръчки позволява на ЧЕЗ да сключват договори със свързани фирми, това поставя сериозни съмнения дали размерът на декларираните разходи по тези договори е действителен", коментира Теменужка Петкова - директор на АДФИ. Така например ЧЕЗ е платило 35,141 млн. лева за "консултации и управление", става ясно от доклада. Самият икономически министър Делян Добрев също посочи въпросната сума като изключително спорна и изрази почуда какво точно означава "консултации и управление".

Въпреки вратичката в ЗОП, която ЧЕЗ са използвали, АДФИ установяват и редица други нарушения. Всички те касаят непровеждането на обществена поръчка или провеждането им не по установените от закона правила. Така например не са проведени обществени поръчки през 2011 г. при избор на одитор (за 88 хил. евро), 4 договора за охранителни услуги (26 хил. лв. без ДДС), нотариални услуги (44,6 хил. лв. с ДДС), телефонни услуги (92,7 хил. лв. без ДДС), пощенски услуги (20,8 хил. лв.), поддръжка на автомобили (74,131 хил. лв. ), самолети билети (87,8 хил. лв.) и други. За самолетни билети са похарчени толкова пари, колкото струва всеки ден един служител на ЧЕЗ да лети до Прага. АДФИ са издали 13 акта за установени нарушения, като по тях ЧЕЗ ще трябва да плащат съответните глоби. Същевременно финансови инспектори вече проверяват и останалите две ЕРП-та - Енерго-Про и ЕВН, съобщиха от АДФИ.

Водещи новини

Още новини