СЕМ: Има спад на говоренето и на нравите в медиите

share

Темата за езика в медиите обсъдиха в студиото на „Тази сутрин” по БТВ председателят на СЕМ доц. Георги Лозанов и бившият министър на образованието, депутатът Веселин Методиев.

Дебатът по темата се развихри преди дни в Народното събрание по време на изслушването на шестмесечния доклад на Съвета за електронни медии.

„Въпросът във висока степен е: прилични хора ли сме? Говоря за публичните хора, за журналистите, за политиците,” коментира Методиев. „Дебатът в парламента тръгна по познатата плоскост – който е на власт, него го дават по телевизията, има скрита власт в медиите... Бях предизвикан да стана и да кажа, че има нещо по-голямо. Електронните медии създават модели на поведение,” обясни Методиев.

Медиите у нас си избират сами политическата линия, политическата позиция – това е оставено на редакционната независимост, каза доц. Лозанов. „Опитът СЕМ отново да бъде вкаран в ролята на политически арбитър е противоречащ на самата същност на съвета,” коментира председателят на контролния орган.

„Има спад на говоренето, на нравите в медиите, като цяло,” отбеляза Лозанов. Той обаче посочи, че „впечатлението, което имаме за медиите не се създава най-много от телевизията”. По думите му телевизията е във фокуса, но когато става дума за неприличие, неприлично поведение, неприличен интерес, те са в много по-голяма степен в жълтата преса, в Интернет – там са особено драстичните случаи.

„В телевизията има практика за санкциониране на такива отклоняващи се от добрите нрави, дори от общата поносимост, жестове и през 2012 година СЕМ е наложил шест такива санкции,” каза доц. Георги Лозанов. По думите на експерта драстичните случаи са по-скоро инцидент, а останалото е общ фон на говорене, обща култура, което е трудно да бъде докарано до казус за санкциониране.

Водещи новини

Още новини