Център за борба с дезинформацията в Централна Европа, финансиран от Европейския съюз, започна работа в Прага днес, под ръководството на изследователи и журналисти, проверяващи фактите, предаде Франс прес.
Проектът, координиран от Карловия университет в Прага, цели също да просвещава медиите в региона и да разработва средства с изкуствен интелект, откриващи фалшиви новини.
Центърът за наблюдение на дигиталните медии в Централна Европа обединява местни чешки, полски и словашки партньори с АФП, световен лидер в дигиталните разследвания. Уебсайтът му е част от европейската мрежа на центрове за наблюдение на дигиталните медии.
"Целта ни е да подобрим международното и интердисциплинарно сътрудничество, за да помогнем на регионалната устойчивост, социалното сближаване, благополучието и демокрацията в нашите страни", се казва в изявление на Вацлав Моравец, координатор на проекта.
Централна Европа се счита за особено уязвима към дезинформация. Наблюдатели на местните медии също така съобщават, че страните в региона са обект на на проруска дезинформация.
Проектът е независим и несвързан с политически партии. Резултатите от проверките на фактите в рамките на проекта - около 40 на месец - ще се предоставят на чешки, полски, словашки и английски, от АФП и чешкия и словашкия сайтове "Демагог", словашкия сайт "Infosecurity" и Konkret24.
Според направено през декември проучване на Евростат само 16 на сто от поляците и 19 на сто от чехите проверяват информация онлайн, което е едно от най-ниските равнища в ЕС.
Най-високото е в Нидерландия, където 45 на сто са проверявали информация, получена от уебсайтове или социални медии, през последните три месеца преди проучването