Свободата на медиите - без значителни промени

share

В началото на 2011 година в редица страни в Близкия изток и Северна Африка се наблюдава значителен ръст на свободата на медиите.

Това е един от основните изводи на организацията Freedom House за развитието на медиите през миналата година.

Въпреки този ръст обаче, в някои държави се наблюдава спад на свободата на медиите. По тази причина и изводът е, че като цяло няма значителни промени в медийния свят през миналата година.

От организацията обръщат специално внимание на развитието на свободата на медиите в Туниз, Египет и Либия. Освен това обаче ръст се отбелязва още и в Бурма, Индонезия, Нигер, Филипините, Тайланд и Замбия.

Отбелязано е още и наличието на сериозен натиск към определени медии в авторитарните държави. Посочени са Русия, Китай и Венецуела като пример.

Данните на Freedom House за Центрана и Източна Европа също не са много обнадеждаващи. България е посочена като държава със свободни медии. В същото време обаче се посочва, че единственото подобрение на свободата на словото се наблюдава единствено в Грузия, Косово и Черна гора.

Унгария получава специално място в анализите на организацията. Медиите в страната вече са в графата "частично свободни" след новия медиен закон, приет в страната. Медиите в Македония също са частично свободни, става ясно от доклада.

Freedom House отчита още и, че САЩ си остават една от държавите, в които медиите са най-свободни. През 2011 година обаче има известно отстъпление от позициите - заради отразяването на протестите на движението "Окупирай Уолстрийт".

Организацията анализира свободата на словото в 197 държави по света. Според данните медиите в 66 държави са определени като свободни, в 72 - частично свободни, а в 59 - несвободни. Това означава, че 14,5% от населението на земята живее в страна със свободни медии, 45% - при частично свободни, а 40,5% - при несвободни медии.

Водещи новини

Още новини