„Българска история” - тези две думи през 2012 година събират пътищата на група млади българи, тогава все още ученици в XII клас. Днес тяхната кауза се простира извън тесния приятелски кръг, за да достигне и да бъде приета от хиляди българи в страната и чужбина.
От създаването си до днес „Българска история” работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало.
Екипът, стоящ зад проекта, е убеден, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание и самочувствие, които са изключително важни за просперитета на един народ.
Как се роди идеята за образователната платформа Viva History?
Viva History е плод на едногодишен труд, следствие от една дълго обмисляна идея. Тази идея се зароди след близо тригодишната работа на сдружение „Българска история” в сферата на неформалното образование. Благодарение на натрупания опит осъзнахме необходимостта от наличието на един нов, непознат до този момент прочит на родното минало – увлекателен, достъпен и достоверен. Целта, която си поставяме, е тази своеобразна видеоенциклопедия да стане неизменна част от интернет ежедневието както на учениците, така и на всеки един възрастен с малък или голям интерес към българската история и култура.
На сайта Vivahistory.bg може да бъде намерена доста информация, при това във видео формат. Защо преценихте да заложите именно на видеото и как избирате какво точно да представите?
Видеоклиповете и в частност анимациите предполагат една увлекателност, която трудно би била постигната чрез традиционните методи за предаване на информация. Това е и причината сайтът да стартира с близо 10-часово видео съдържание, разпределено в материала с времетраене от 5 до 8 минути. Така чрез един нов подход, ориентиран предимно към младите хора, се представят конкретни личности, събития и факти. В допълнение към тях, всеки може да изпробва знанията си и да научи нови интересни неща с образователните тестове на сайта. Друга съществена част от платформата е специално разработената секция за деца. Тя съдържа образователни анимирани материали, подходящи дори за най-малките зрители. Съдържанието на сайта ще се обогатява с нови видеа всяка година. Вярваме, че разнообразието от раздели във Viva History ще предложи на всеки един това, което търси.
Планира ли се обновлението на сайта през 2016 г. и какво се прави, за да се привлекат дори най-малките зрители?
Държим на непрестанното обновление на видеосъдържанието, защото статичността не би запазила интереса на зрителите. През 2016 година започваме работа по ежеседмично „освежаване” на всяка отделна секция, като целта е да постигнем обем от 250 образователни видеоклипа, които да обхващат всеки по-значим аспект на историята и културата.
Можем ли да тестваме знаята си в сайта Vivahistory.bg?
Голяма част от съдържанието във Viva History е заето от видеотестове, които позволяват усъвършенстване на знанията и затвърждаване на всичко, научено във видеоклиповете от останалите раздели. На този етап всеки зрител може да опита да отговори на близо 150 въпроса, разпределени в 30 теста. Те далеч не са единствено исторически – в тях може да се научи повече за бита, културата и спорта.
Една подобна инициатива се реализира само и единствено с подкрепата на спонсори. Кои компании в помогнаха за проекта?
Що се отнася до реализацията на този проект, а и редица останали, освен на безусловната подкрепа на нашите читатели, дължим изключително много на основния ни партньор VIVACOM. От телекома повярваха в идеята и твърдо застанаха за нея, така че днес този важен за нас проект да бъде реалност.