"Фрийдъм хаус": България е "свободна" държава

share

България е "свободна" държава, гласи оценката в годишния доклад за свободата по света на американската независима организация "Фрийдъм хаус", пише "Сега".

Страната получава една и съща оценка в последните шест години - показател 2, както по отношение на политическите, така и на гражданските свободи. Докладът оценява свободата в 195 държави. Всяка страна получава оценка от 1 до 7, като 1 показва най-голяма степен на свобода. За сметка на това България е една от най-зле представящите се страни в ЕС по отношение на медийната свобода, показват други изследвания на организацията.

Унгария и Турция са най-недемократичните държави в Европа, смятат експертите. Управляващата партия на Виктор Орбан в Будапеща не позволи справедливо провеждане на парламентарните избори миналата година, а Турция падна надолу в класацията заради политическата намеса в антикорупционните дела и напрежението между сунити и алауити. След като зае президентския пост през август, бившият премиер на Турция Реджеп Ердоган формира "правителство в сянка", за да продължи да управлява в ущърб на законите на страната. Той открито поиска от медийните собственици да запушат устите на критичните журналисти, заяви, че не уважава решенията на Конституционния съд и заплашваше репортери.

България се нарежда сред 89 други държави, определени като "свободни" от "Фрийдъм хаус". Те са с една повече от миналата година и в тях живеят 2.9 млрд. души - около 40% от населението на света. "Частично свободните" страни са 55 на брой, а в тях живеят 1.7 млрд. души. 51 държави пък са "несвободни". Половината от 2.6 млрд. души, които са част от тази класация, живеят в Китай. В две трети от страните по света степента на свобода е намаляла през 2014 г.

Лидерите на несвободните страни използват все по-брутални методи срещу опозицията - в Китай например дисидентите вече не се поставят под домашен арест, а биват директно арестувани, пише в доклада. Броят на политическите затворници рязко се е повишил и във Венецуела и Азербайджан. Макар в Европа и САЩ да се водят ожесточени дебати по въпроса, много правителства използват терористичните заплахи, за да орежат правата на гражданите ненужно, отбелязват експертите.

Доскоро авторитарните режими поне на думи спазваха международните споразумения и човешките права. Все по-често обаче те демонстрират нежелание да се съобразяват с демократичните ценности и отхвърлят фундаменталните принципи на дипломацията. "Русия е главният пример за този феномен", отбелязва се в доклада. "Президентът Путин изрази пределно ясно презрението си към либералната демокрация" с анексацията на Крим.

България е на 55-о място в класацията за най-свободните икономики в света според индекса икономическа свобода за 2015 г. на американската неправителствена организация "Фондация Херитидж", предаде междувременно БГНЕС. В класацията участват 178 държави. Цялостната оценка за България се е подобрила с 1.1% спрямо миналата година. Това се дължи на подобрения в областта на инвестициите, корупцията, паричната свобода, които компенсират проблемите в сферата на свободата на бизнеса и на труда.

Индексът се изчислява на базата на право на собственост, свобода от корупция, държавни разходи, финансова свобода, свобода за бизнеса, правото, свобода на търговията и инвестициите.

На първо място в списъка по свобода на икономиката е Хонконг, следван от Сингапур и Нова Зеландия, издигнала се до трето място. След нея в топ 10 на свободните икономики се подреждат Австралия, Швейцария, Канада, Чили, Естония, Ирландия и остров Мавриций. САЩ и тази година не можаха да се върнат в челната десетка. Тяхното място в списъка е под номер 12 след Дания, която е 11-а държава по свобода на икономиката.




 

Водещи новини

Още новини