Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на компанията "Блусат Партнърс Лимитид" да придобие половината от Национално управление "Радио и телевизионни станции" ("НУРТС България") от "Виваком". През юли стана ясно, че телекомуникационната компания продава дела си за 57 млн. евро.
НУРТС притежава предавателната система за излъчване на телевизионни и радио програми. Решението на КЗК дава възможност за формалното приключване на сделката за компанията. Тя ще се притежава от "Блусат Партнърс Лимитид" и от регистрираната в Кипър "Манселорд Лимитид" (Mancelord Limited), която купи другите 50% преди година. Mancelord се представлява в България от "Бромак" на председателя на надзорния съвет и собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев.
Решението на КЗК дава и ограничена информация за новия съсобственик на НУРТС, за който до момента нямаше никаква официална информация. Дружеството не е българско и няма сайт. От документа на КЗК става ясно, че купувачът е регистриран в Обединените арабски емирства. Предметът му на дейност е "международни търговски услуги, управление на проекти и консултации, притежание на акции и недвижими имоти, участие в дружества и в международна търговия". Фирмата е учредена съвсем скоро - на 14 юли, и според информацията на КЗК до момента не е осъществявала дейност.
Това е и една от причините антимонополната комисия да разреши придобиването на дела от НУРТС. Другата е, че и "Булсат Партнърс Лимитед" и "Манселорд" "не осъществяват идентична дейност на територията на страната, поради което не са налице съответни пазари, върху които концентрацията ще окаже въздействие".
В КЗК е получено и становище от "Мобилтел" във връзка с концентрацията. В него се казва, че инфраструктурата, включена в "НУРТС България" е важна за работата на работата на далекосъобщителните оператори. Прехвърлянето на собствеността към новия собственик щяло да доведе до правна несигурност за достъп до мрежата, защото щяло да отпадне задължението на "Виваком" да осигурява достъп и ползване на важните съоръжения, притежавани от НУРТС. "Това може да доведе до негативен ефект върху конкуренцията и да създаде непреодолими бариери по осъществяване на дейностите по съвместно ползване на помещения, съоръжения и кули, които нямат заместител и е трудно да бъдат дублирани от самите далекосъобщителни оператори, за да разполагат със собствени такива", пише в становището на "Мобилтел".
За това от компанията предлагат КЗК да наложи на НУРТС да запази условията и цените по вече сключените договори, както и да сключва договори за съвместно ползване с далекосъобщителните оператори. Освен това предлагат на компанията да се задължи да представи план за развитие на инфраструктурата си. От КЗК обаче отхвърлят опасенията и предложенията на "Мобилтел". В становището на комисията пише, че ако се стигне до ограничаване на достъпа на клиентите до мрежата, това може да е предмет на друго проучване на комисията.
Общо 800 обекта управлява "НУРТС България", с които покрива около 99.9% от територията на страната. Благодарение на вече изградената си инфраструктура компанията разпространява сигнала на всички големи национални телевизии и радиа. Активите на дружеството към края на миналата година са оценени на 131.6 млн. лв., от които 98.5 млн. лв. са в недвижими имоти. Приходите на "НУРТС България" за 2010 г. са 18.4 млн. лв., а печалбата след данъци е 4.033 млн. лв., показва одитираният отчет на дружеството, качен в Търговския регистър.
Около 50% от приходите на компанията идват от излъчването на телевизионен сигнал, а още 19% - от излъчването на радиа. Клиенти са "всички най-големи радио- и телевизионни оператори", покритието достига до 99.9% от територията на България, пише още в отчета за дейността на "НУРТС България".