БНТ и АБРО с обща декларация

share

Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори, в която членуват повечето електронни медии, и Българската националната телевизия също отговориха с обща декларация на обвиненията, свързани с отразяването на протестите.

Документът изразява притеснението на гилдията от отправените предупреждения в двете нарочни декларации. Общата журналистическа преценка е, че те в различна степен съдържат твърдения за манипулативно отразяване на гражданските протести от страна на основни национални медии като БНТ, БТВ, Нова телевизия и Канал 3, се посочва в текста:

В декларацията БНТ и останалите представители на колегията потвърждаваме ангажимента и отговорността си при своята работа да се водим единствено от интересите на зрителите, при стриктно спазване на етичните и професионални стандарти.

Водещите електронни медии заставаме зад достоверната информация и определящото й значение за активната роля на гражданите в условията на прозрачна демокрация.

Не на последно място, БНТ и членовете на АБРО подчертаваме, че не приемаме опити за влияние върху редакционната ни независимост и няма да отстъпим от европейските стандарти за работа на медиите.

Вчера към националните обществени медии и към частни телевизии бяха отправени предупреждения и обвинения във връзка с отразяването на протестите срещу правителството.

Съветът за електронни медии също излезе със становище по казуса:

Във връзка със зачестилите политически упреци към отразяването на гражданското недоволство в столицата от българските медии, СЕМ има отговорността да припомни, че Законът за радиото и телевизията не допуска "политическа и икономическа намеса в дейността на радио- и телевизионните оператори."

Членовете на Съвета за електронни медии подкрепят и са солидарни с журналистите в правото им сами да формират програмното съдържание според професионалните си стандарти при гарантирана редакционна независимост и свобода на словото в страната. Техен дълг е да предоставят обективна и изчерпателна информация от всички и за всички в обществото. Ограничаването й би било цензура, която законодателят е забранил, включително и за себе си, посочват от СЕМ.

Водещи новини

Още новини