Лозанов: Медийните войни са виновни за несвободата на словото

Булфото
share

Оставката на министъра на образованието Сергей Игнатов бе предизвикана от скандалите във фонд "Научни изследвания". Това е ситуационна реакция по-скоро, а не е обвързано със българското образование. Затова има логика сега да се назначи човек от БАН, тъй като фокусът на общественото внимание е върху фонда, заяви в предаването "Денят започва" на БНТ Георги Лозанов, председател на СЕМ.

В класацията на "Репортери без граници" за свободата на словото в България ние всяка година падаме все по-надолу, освен през една. Причините за това са климатът в самите български медии, който до голяма степен бе повлиян от така наречените медийни войни, обяви Лозанов. По думите му, те са тръгнали от печатните медиите и са започнали видимо да се пренасят върху цялата медийна среда у нас. Медийната война е степен на конкуренция, която обаче не е продуктивна, а се отразява негативно на средата, обясни председателят на СЕМ.

Според него, друга причина за негативната оценка на нивото на свободата на словото може да се търси в завишеното влияние на собствениците върху самите медии. Това се отчита много негативно. Когато собствеността влияе на съдържанието, положението е зле, коментира Лозанов. По думите му, през 2012 г. се е наблюдавала и така наречената война на аудиториите - битка между традиционните медии и интернет медиите. Много журналисти практикуват професията така - аз ще спазвам правилата на главния редактор, щом работя в традиционна медия, но щом искам да си изкажа личното мнение и какво точно мисля - ще си направя блог. Не трябва да бъде така, смята медийният експерт.

Според него традиционните медии си отиват или се трансформират, но това става и трябва да става постепенно. Новите медии все още не могат да носят авторитетността и качеството като професионален модел на традиционните медии, обясни Лозанов.

По думите му, регулацията не може вкара свобода в медиите. Аз не мога да ви глобя, че не искате да бъдете свободен. Свободата зависи от индивидуалната отговорност при практикуването на професията, каза шефът на СЕМ и обяви, че вижда промяна на средата в създаването на граждански организации, които да са коректив на медиите, нов цялостен медиен закон, но е ключово и самото самоосъзнаване на журналистите.

Водещи новини

Още новини