За първи път от 4 години: Печалбата на банките в България започна да намалява

Freepik
share

Печалбата на банките в България се сви за първи път от около четири години насам. За 11-те месеца от 2024 г. тя достигна 3.3 млрд. лв., което е с минималния 1% под същия обем от предходната рекордна 2023 г. Това е и втората година в стопанската история, в която банките отчитат над 3 млрд. лв. печалба.

Ръстът в печалбата на банките започна да се забавя тази година, когато ефектът от бурното кредитиране, особено в жилищния сегмент, и ножицата между покачващите се лихви по заемите и ниските лихви по депозитите вече се изчерпа.

Именно този еднократен ефект бе двигател на рекордната печалба на финансовите институции през изминалите две години. Така не е изключено банките в България да приключат годината с малко по-ниска печалба от миналогодишната. Към края на третото тримесечие, до когато са по-детайлните данни, само единици банки отчитат годишен спад на печалбата.

Според информацията на Българска народна банка към края на ноември печалбата на банките се свива с 32 млн. лв., или 1% спрямо 11-те месеца на 2023 г. Така за първи път от пандемичната 2020 г. печалбата на банките реално се свива.

Въпреки това преминаването на кота 3 млрд. лв. отново накара политиците да помислят за извънредно допълнително облагане на печалбата им. Финансовият министър Людмила Петкова все пак се отказа от тази си идея, която бе и категорично критикувана от гуверньора на БНБ Димитър Радев. Припомняме, че от тази година някои банки, част от големи международни групи, вече биват обложени с 15% международен корпоративен данък, припомня economic.bg.

Министър Петкова за Бюджет 2025: Без увеличение на осигуровките, данъка върху доходите на физическите лица и корпоративния данък

Общо към края на ноември активите в системата достигат 183.6 млрд. лв., което представлява годишен ръст от малко над 11%.

Разходи за обезценки

Отчетът на БНБ показва и значителен, почти двоен ръст в разходите за обезценки на банките, които на практика са провизии за евентуални лоши заеми. За 11-те месеца тази година те достигат 578 млн. лв. – с 275 млн. лв. над начислените за същия период на 2023 г., или ръст от 90.9%.

Водещи новини

Още новини