Ръстът на БВП на Япония през второто тримесечие е ревизиран надолу до 0,7 на сто

share

Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Япония през второто тримесечие е ревизиран надолу до 0,7 на сто, в сравнение с първоначално обявените 0,8 на сто, като данните няма да повлияят на очаквания подем в японската икономика, предаде Франс прес.

Темпът е по-нисък от очакванията на анализаторите ръст също от 0,8 на сто, обръщайки спад от 0,6 на сто през първото тримесечие.

Японската икономика се сви с 0,7 на сто за първото тримесечие на годината, според оценка, публикувана в началото на юли.

През второто тримесечие на годишна база БВП се увеличава с 2,9 на сто в сравнение с предварителната оценка от 3,1 на сто, в момент, когато потреблението на домакинствата се възстановява трудно, а инвестициите са по-ниски от очакваното.

Публикуваните днес данни също потвърдиха увеличението на потреблението на домакинствата от 0,9 на сто спрямо първото тримесечие на годината, което е знак за възстановяване след четири последователни тримесечия на спад.

Увеличенията на заплатите, въведени след годишните пролетни преговори (трудови преговори между синдикатите и бизнеса), също започват да влизат в сила.

Тези преговори доведоха тази година до обещанието за безпрецедентно увеличение от 5,58 на сто на заплатите в големите японски компании. Въпреки това анализатори са скептични относно способността им да облагодетелстват по-голямата част от населението.

Япония с рекорден брой туристи за втори пореден месец

Потреблението в страната е подкопано от началото на 2022 г., както от инфлацията, така и от слабостта на йената, която беше подчертана от политиката на адаптиране на Японската централна банка - "Банк ъв Джапан" (Bank of Japan), отслабвайки покупателната способност на домакинствата.

Правителството стартира кампания за намаляване на данъците през юни, за да се опита да се пребори с инфлацията, която възлизаше на 2,7 на сто през юли на годишна база.

Централната банка повиши основния си лихвен процент в края на юли, като същевременно предупреди, че продължаването на това парично затягане ще зависи от достигането на стабилна инфлация от около 2 на сто.

Данните за БВП "няма да окажат влияние върху паричната политика на "Банк ъв Джапан". Малко вероятно е тя да повиши лихвите този месец предвид нестабилността на финансовите пазари", заяви Такеши Минами, главен икономист в института "Норинчукин рисърч" (Norinchukin Research).

Бизнес инвестициите в недвижими имоти бяха ревизирани нагоре с 0,1 до 1,7 на сто, докато нежилищните бизнес инвестиции бяха ревизирани леко надолу - до 0,8 на сто.

Японският износ се увеличи с 1,5 на сто, въпреки проблемите в местната автомобилна индустрия, принуждавайки дъщерната компания на "Тойота" (Toyota) - "Дайхацу" (Daihatsu) временно да спре цялото си производство.

Данните са преразгледани нагоре в сравнение с първоначалната оценка 1,4 на сто, подпомогната от възобновяването на доставките на автомобили.

"Данните потвърждават, че японската икономика все още не е в безопасност", подчерта Стефан Ангрик, старши икономист в "Мудис" (Moody's Analytics).

"Ревизираният надолу ръст за второто тримесечие следва поредица от неясни данни за БВП, които показват спад на производството през по-голямата част от миналата година", допълни той.

Водещи новини

Още новини