Пенсионна реформа: Готвят се промени за парите в частните фондове

pixabay
share

България се готви да въведе промени, които ще засегнат пенсиите от частните фондове.

Новината идва след като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) изследва пенсионния модел у нас и даде препоръки.

И втората важна препоръка е да се въведе т.нар. „мултифондова система“ – т.е. спрямо това на каква възраст сме фондовете да управляват парите ни с различен риск.

636 млн. лв. е дефицитът в хазната към края на юни

Рискът е по-висок, ако сме по-млади и по-нисък, ако сме по-възрастни.

В момента частните фондове управляват парите ни по „балансиран“ модел. Планира се да има поне още два – „агресивен“, който да е с по-висок риск и „консервативен“ – с нисък риск.

Първоначално хората няма да избират сами модела, това ще става по подразбиране спрямо възрастта им.

„Хората до 50-годишна възраст да се осигуряват в т.нар. „агресивен фонд“, т.е. с много по-силна инвестиция в акции. Има по-висок риск, но исторически, в рамките на 5 години и повече, подобни фондове винаги носят по-висока доходност от балансираните, приблизително два пъти по-висока“, обясни пред БТВ Владислав Русев, член на УС на Българската асоциация за допълнително пенсионно осигуряване (АДДПО).

Парите на хората между 50 и 60 години ще се управляват „балансирано“. А 5 години преди пенсия – силно консервативно.

След като автоматично се определи начинът на управление спрямо възрастта, в последствие хората ще имат право да искат смяна на стратегията. Това няма да е възможно само ако им остава малко до пенсия.

Българите обедняват, пенсионерите ни се чудят как да оцеляват

В държавите, в които има такъв тип системи, натрупванията по партидите на хората нарастват с повече, коментират от Комисията по финансов надзор (КФН). Регулаторът и фондовете разработват заедно концепцията за промените.

Концепцията ще е готова наесен. След това се очаква да прерасне в законодателни поправки, за които ще се търси подкрепа от депутатите.

Водещи новини

Още новини