20% е средният годишен ръст на инвестициите във взаимни фондове за последните пет години, сочат данните на една от водещите банки у нас. Към края на миналата година инвестициите са достигнали 3% дял в спестяванията на българите, което е много под средното ниво за държавите от Централна и Източна Европа.
Делът на активите, насочени в схеми за колективно инвестиране като стойност от БВП, е 2%, което е значително по-малко от други европейски страни, информира Борислав Генов, който се занимава с банкиране на дребно. Сравнението е със страни като Чехия, Словакия, Хърватия, Унгария и Румъния.
Обикновено хората, които избират да инвестират и във взаимни фондове, правят регулярни вноски около 60 лева при 20 долара задължителен минимум месечно. Понякога избират да направят еднократна инвестиция, която средно варира между 12 000 и 13 000 лева.
Дългосрочността на инвестицията отнема от емоцията при вземането на решения и като цяло носи по-сериозна доходност, въпреки че преминава през турбулентни периоди, отбелязва БНР.