Ръстът на доходите у нас не успява да догони инфлацията

bulphoto (архив)
share

Ръстът на доходите у нас не успява да догони инфлацията, а през последната седмица някои хранителните стоки поскъпват. Това показват данните на националната статистика и държавната комисия по стоковите борси и тържищата.  

През второто тримесечие на годината доходите ни са нараснали с над 13% спрямо същия период на миналата година. Последните данни за годишната инфлация са за 18 на сто. На този фон - отново поскъпване на някои храни – домати, краставици, червен пипер, зеле. 

Ето с колко поскъпнаха основни хранителни продукти за седмица

Сайт сравнява цените и заплатите в София с други столици. Месечните разходи на човек у нас са малко по-високи отколкото в Букурещ. В Берлин разходите са значително по-високи.

Цените на храните в София са с 13,5% по-високи отколкото в Букурещ. В сравнение с Берлин – цените у нас са по-ниски с 28 на сто.

За Валентина Пенчева цените на плодовете и зеленчуците са доста високи, въпреки че тя разчита и на пенсия, и на заплата, защото продължава да работи.

„Доматите са скъпи, а краставиците са безобразно скъпи! Моята заплата е хубава, пенсията ми е малка“, казва жената пред БТВ.

От Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчитат, че поскъпването при някои зеленчуци, като доматите и краставиците, е нормално сезонно явление в средата на октомври.

„Все повече такива явления ще наблюдаваме поради факта, че свършва реколтата и трябва да минем на друг тип търговия и логистични отношения. Това, съчетано с кризата и несигурността на енергийния пазар, обтегнатите международни отношения, ще доведе до вариации“, заяви Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

При продукти като зелето, което за седмица също е поскъпнало, пък се очаква понижаване на цената, защото реколтата тепърва предстои да излезе на пазара, отчетоха експертите.

А на този фон икономистите пресмятат, че заради високата инфлация и по-малкото нарастване на доходите българите обедняват:

„По-агресивен ръст на годишна база при пенсиите, благодарение на доста силното увеличение на предишното правителство, докато при работещите имаме доста отчетливо изоставане спрямо инфлацията, имаме много по-бързо обедняване на работещите спрямо пенсионерите“, обясни Адриан Николов от Института за пазарна икономика

Прогнозите са, че и в следващите месеци доходите няма да растат така, че да изпреварват инфлацията.

Водещи новини

Още новини