Руският енергиен гигант "Газпром" е готов да плати разходите за строителството на българския участък на газопреносната мрежа "Южен поток", само и само то да започне в предвидените срокове, пише "Дневник".
Сумата няма да е подарък, а ще бъде възстановена от събирането на бъдещите транзитни такси, съобщава агенция "Прам-ТАСС", като се позовава на собствени източници.
Ако България се съгласи на такъв вариант, на практика това означава, че на родна територия ще има съвместен българско-руски проект, за който тя е спестила инвестиции, но и не получава приходи в началото.
За "Газпром" е критично важно да има подписано споразумение за строителството в срокове. "Сроковете са важни за "Газпром", за да се изпълни програмата за строителство на газопроводи, а без "Южен поток" над половината планирани магистрали ще са ненужни", обяснява Михаил Корчемкин, изпълнителен директор на East European Gas Analysis.
Към 2015 г. трябва да бъдат пуснати половината от заявените мощности на "Южен поток" - 31.5 млрд. куб. м годишно. Подготовката за строителството върви на пълна скорост, окончателното инвестиционно решение се очаква през ноември тази година, а първите тръби трябва да бъдат положени през декември.
Първоначалната идея бе строителството да се плати по схемата на проектното финансиране - 70% заем от банки, а 30% - от участниците в проекта. Но миналата седмица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев каза, че руската страна е предявила нови изисквания към модела за финансиране и българската страна може да не подпише споразумението, докато не се изясни за какво става дума, разказва медиата.
Според "Прайм-ТАСС" България няма средства за проекта. "Газпром" твърдо са решили да започнат да строят тази година, а няма друг начин да се получи съгласието на България. Говори се за вариант с Румъния, но там е още по-трудно да се договорят", казва анализаторът от "Тройка Диалог" Валерий Нестеров.