Експерт: Електронното евро може да промени кардинално банковата система

pixabay
share

Бъдещата цифрова валута може да преобрази кардинално банковата система - без традиционните офиси, с много по-малко служители, с коренно различен профил, с изнесени бизнес процеси, каза за БТА доц. д-р Тодор Ялъмов, заместник-декан по научноизследователската дейност, иновациите и проекти при Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Той преподава е-бизнес и управление на иновациите и има над 20-годишен международен изследователски и консултантски опит в подкрепа на предприемачеството, интернационализацията, инвестициите и доброто управление.

От година Федералният резерв на САЩ /ФЕД/ и Масачузетският технологичен институт тестват дигитална валута, наскоро беше представена прототипна платформа на дигиталната рубла, припомни Ялъмов. Европейската централна банка също прави стъпки да изследва силните и слабите страни на бъдещото дигитално евро /CBDC/. Според него, една от причините различните държави да работят толкова активно по въвеждането на електронна валута е, че плащанията с такива пари са по-бързи, по-сигурни, по-проследими. Контролът върху дигиталната валута може да означава достъп и до информацията кой от кого, какво купува. Що се отнася до сигурността, позицията на Ялъмов е, че това ще е приоритет и системата за разплащания ще стане част от критичната инфраструктура на държавата.

БНБ: През март лихвите по депозитите почти напълно изчезнаха, а лихвите по кредитите остават ниски

В момента електронните пари у нас имат по-висока покупателна стойност от хартиените заради връщане на част от похарченото през картите, допълни експертът. Според него, до голяма степен ние вече живеем в бъдещето и на практика за нас цифровата валута е факт и особено за по-младите, които активно ползват различни електронни платежни системи.

Водещи новини

Още новини