Доста отдавна пенсиите се превърнаха в инструмент за правене на политика, което не е правилно. Пенсиите са преди всичко инструмент който трябва да осигури подходящ заместващ доход на хората, които излизат в пенсионна възраст. Той трябва да бъде обвързан с трудовия стаж, възрастта и осигурителния принос. От доста време тези правила се нарушават. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ бившият министър на труда и социалната политика Лидия Шулева.
Преживяхме много кризи и те се отразиха на доходите на хората. В последния 30-годишния период много хора бяха без работа или не се осигуряваха и всички те са обречени на много ниски пенсии. С изключително ниски пенсии не може да се живее - това е невъзможно и не е достойно. Тук се включва социалното подпомагане, което трябва да подкрепи хората с нисък социален статус. Но това нещо не може да става през пенсиите. Пенсиите трябва да съответстват на правилото за трудовия стаж, възрастта и осигурителния принос, а хората с ниски доходи трябва да бъдат на подходящо социално подпомагане, което да ги изведе от това им положение, заяви Шулева.
В последно време се появиха големи диспропорции, които засегнаха най-вече средните и високите пенсии. Това създава голяма несправедливост в системата. Пенсиите не са преизчислявани от 2008 година и е крайно време да бъдат приведени към днешните осигурителни доходи. Раздаването по 50 лева до март 2020 година струва около 1,8 млрд. лева, а преизчисляването на пенсиите до 2015 година струва около 1,6 млрд. Парите са налични, зависи как се използват. Най-правилното решение към момента е пенсиите да се преизчислят към 2015 година, за това има ресурс. Най-добре е да се преизчислят към 2019 година, но за това са необходими около 3 млрд. лева, коментира Лидия Шулева.
По думите ѝ заради демографската криза и намаляването на броя на работещите все повече пенсиите ще се финансират от данъци.